SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Okęcie. Zatrzymano obcokrajowca z fałszywym paszportem

fot. Pixabay

Funkcjonariusze ze Straży Granicznej zatrzymali na Okęciu dwóch mężczyzn lecących z Tokio przez Warszawę do Paryża. Jeden z nich usiłował przekroczyć granicę wykorzystując metodę „na podobieństwo”. Drugi mu w tym pomagał.

Podczas kontroli pasażerów samolotu, który przyleciał do Warszawy z Tokio jeden z mężczyzn okazał malezyjski paszport, w którym wizerunek osoby na zdjęciu odbiegał od wyglądu osoby legitymującej się nim. – To dało sygnał funkcjonariuszom do dalszych sprawdzeń, które potwierdziły, że cudzoziemiec podający się za Malezyjczyka w rzeczywistości jest obywatelem Sri Lanki – powiedziała por. Dagmara Bielec-Janas, rzeczniczka prasowa Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. – W związku z usiłowaniem przekroczenia granicy i okazaniem do kontroli jako własnego dokumentu paszportowego wydanej innej osobie, wobec cudzoziemca zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze. Wydano mu również decyzję o odmowie wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – dodała Bielec-Janas. Podczas kontroli cudzoziemiec wyraził wolę ubiegania się o ochronę międzynarodową w naszym kraju. – Od mężczyzny przyjęto stosowny wniosek oraz wydano mu tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – mówiła.

Zatrzymano też Malezyjczyka

Straż Graniczna zatrzymała też drugiego pasażera tego samego rejsu. – W trakcie kontroli cudzoziemiec oświadczył, że podróżuje do Paryża turystycznie na okres 8 dni, potwierdzając ten fakt wymaganą dokumentacją. W rozmowie z funkcjonariuszami oświadczył, że w wyprawie towarzyszy mu kolega, również obywatel Malezji. W celu potwierdzenia tego faktu, okazał w telefonie zdjęcia, w którym znajdował się ujawniony chwilę wcześniej fałszywy paszport kolegi – tłumaczyła rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Dodała, że w telefonie zatrzymanego Malezyjczyka znaleziono również zdjęcia innych paszportów różnych narodowości oraz transakcji bankowych potwierdzających przestępczą działalność mężczyzny. – W związku z podejrzeniem, że Malezyjczyk może pomagać w nielegalnym przekroczeniu granicy innemu cudzoziemcowi, obywatelowi Sri Lanki, został zatrzymany. Wszczęto wobec niego postępowanie przygotowawcze oraz przedstawiono zarzuty dotyczące pomocnictwa w nielegalnym przekroczeniu granicy Rzeczpospolitej Polskiej – dodała. Pierwszy z mężczyzn został umieszczony w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców, natomiast drugi cudzoziemiec wrócił samolotem do Tokio.

Metoda na podobieństwo

Od początku roku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie ujawnili 10 przypadków posłużenia się sfałszowanymi dokumentami podczas próby przekroczenia granicy naszego kraju. W ubiegłym roku tych incydentów odnotowano 117. Wśród nich znalazły się osoby, które posługiwały się m.in. fałszywymi paszportami, dowodami osobistymi, wizami, odbitkami stempli kontroli granicznej, czy też dokumentacją uzupełniającą, która miała rzekomo potwierdzić legalny pobyt na terenie Polski” – dodała por. Dagmara Bielec-Janas.

Czytaj też:

Warszawa. Awaryjne lądowanie na Lotnisku Chopina

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone