SŁUCHAJ ONLINE
MENU
na antenie
do 11:00

Konserwator zabytków: murale przy Targowej można było uratować

Mural, Warszawa/fot. Wikimedia Commons

Zamalowania muralów „Foton” i „Jubiler” na Pradze można było uniknąć – uważa mazowiecki konserwator zabytków. Jakub Lewicki w rozmowie z Radiem dla Ciebie zaznaczył, że z jego inicjatywy rozpoczęto procedurę wpisania malunków do rejestru zabytków. Jak dodał, nie udało się jej dokończyć przez brak odpowiedzi ratusza. Władze Warszawy przekonują, że zgodę na decyzję o zamalowaniu wydał… sam konserwator.

Wystąpiliśmy do odpowiedniego wydziału geodezji urzędu miejskiego o precyzyjną informację na temat stanu własnościowego. Odpowiedź nie nadeszła. To uniemożliwiło nam rozpoczęcie procedury wpisu do rejestru zabytków – powiedział Jakub Lewicki.

Lewicki umieścił na swojej stronie internetowej dokumenty potwierdzające jego zdaniem „opieszałość” miasta w procedurze.

Tymczasem ratusz przekonuje, że problemem nie jest brak przedstawienia koniecznych dokumentów. Według urzędników, to konserwator wyraził zgodę na decyzję dotyczącą zamalowania murali.

Zgoda konserwatora

Zamalowanie spowodowane było wydaniem decyzji przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, do którego zwróciła się wspólnota mieszkaniowa kamienicy – odpowiada na zarzuty Magdalena Łań z urzędu miasta.

Murale są wpisane do gminnej ewidencji zabytków, która jest prowadzona przez miasto. Nie daje ona jednak takiej ochrony jak rejestr. W rejestrze jest Targowa. W związku z tym, ochrona obejmuje całą zabudowę w ramach ulicy. Stąd prośba skierowana do konserwatora przez wspólnotę – dodaje.

Murale z okresu PRL-u zniknęły w ubiegłym tygodniu. Właściciel budynku zamalował je szarą farbą. Były charakterystycznym punktem Pragi Północ. Od marca Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi zabiegało o wpisanie ich do rejestru zabytków.

Wojewódzki konserwator zadeklarował wówczas poparcie dla inicjatywy.

Czytaj też:

Inwestor obiecuje: PRL-owskie murale wrócą na ścianę Targowej 15

Te murale przetrwały 50 lat. Teraz zniknęły z praskich kamienic

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone