SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kolejki w warszawskich galeriach. „Klientów o 40 proc. więcej”

fot. PAP/Tomasz Gzell

Przed częścią sklepów w stołecznych galeriach handlowych w sobotę po południu klienci muszą poczekać w kilku lub kilkunastoosobowych kolejkach. Od 28 listopada – po przerwie – sklepy w galeriach są ponownie otwarte, jednak obowiązują obostrzenia sanitarne.

Handlowcy zapewniają, że na bieżąco przeprowadzają dezynfekcję w swoich placówkach, wymagane jest także zachowanie co najmniej dwumetrowych odstępów między klientami, a wszyscy przebywający w galeriach muszą nosić maseczki.

Wcześniej, w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i wprowadzaniem nowych ograniczeń podczas epidemii, od 7 listopada rząd zamknął m.in. sklepy, kina o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. w galeriach i centrach handlowych. W ubiegłą sobotę poinformowano, że od 28 listopada otwarte będą sklepy i punktu usługowe w galeriach i parkach handlowych, ale w ścisłym reżimie sanitarnym.

– Bardzo się cieszymy, że już od soboty część obostrzeń względem otwarcia sklepów funkcjonujących w naszym centrum handlowym została zniesiona. (…) Należy pamiętać, że okres okołoświąteczny jest bardzo ważny dla sektora handlu (…) i – szczególnie w tym trudnym dla branży czasie – koniec roku może okazać się bardziej optymistyczny. Mamy taką nadzieję – powiedziała rzeczniczka prasowa Galerii Mokotów Aleksandra Kołakowska.

Limity osób

Z powodu tych obostrzeń w poszczególnych sklepach może przebywać w jednej chwili – w zależności od powierzchni – od 10 do 20 klientów, w przypadku większych sklepów jest to nawet do 40 osób. Mimo to przed częścią ze sklepów tworzą się kolejki. Kołakowska przekazała, że dodatkowo od soboty liczba osób w przestrzeni centrum oraz sklepach najemców została ograniczona do jednej osoby na 15 m kw., a w sklepach o powierzchni do 100 m kw. może przebywać jedna osoba na 10 m kw.

Nasze centrum handlowe dysponuje narzędziami do pomiaru liczby osób obecnych w obiekcie. Jest to system kamer z mechanizmem pomiarowym (…). Dzięki tej technologii liczba osób w centrum nie przekroczy liczby określonej w rozporządzeniu – zapewniła.

Największe kolejki stoją przed sklepami z elektroniką, z drobnymi elementami wyposażenia wnętrz, upominkami i niektórymi butikami z bielizną i sklepami obuwniczymi. – Przyjechaliśmy, by się rozejrzeć, nic konkretnego nie chcemy kupić – powiedział pan Michał, który wraz z 12-letnią córką stał w kolejce do sklepu z obuwiem sportowym w stołecznej Arkadii.

Kolejki z godziny na godzinę większe

Klienci spacerujący alejkami między sklepami mieli maseczki, ale rękawiczki jedynie nieliczni. Na szybach obok wejść do każdego sklepu i butiku są naklejki informujące o maksymalnej liczbie klientów, którzy mogą przebywać wewnątrz.

Dużo ludzi przestawiło się na zakupy on-line i ja też tak robię – powiedziała pani Beata, która stała w ogonku do sklepu zoologicznego (był otwarty przez ostatnie tygodnie – red.). Dodaje, że stara się unikać centrów handlowych, ale musiała przyjść, bo wyjeżdża z rodziną i musiała „szybko kupić karmę dla kota”.

W miarę upływu czasu po południu w galeriach kolejki się wydłużały, przybywało aut na parkingach. – Oceniam, że jest tak o połowę, może o 40 proc. więcej klientów niż normalnie bywało w sobotę, ale proszę pamiętać, że to pierwsza, mniej tłoczna połowa dnia – mówi sprzedawca jednego ze sklepów z obuwiem sportowym. – Spodziewamy się więcej klientów od godz. 16 do 21 – ocenił.

Także parking przed centrum handlowym w Piasecznie był zastawiony samochodami. Jak potwierdził ochroniarz z Designer Outlet, taka sytuacja jest od sobotniego poranka. – Wygląda na to, że ludzie czekali na otwarcie sklepów z niecierpliwością – ocenił.

Przyjechałam tutaj, żeby poszukać prezentów dla najbliższych. Niby w internecie można kupić wszystko, ale jednak na żywo jest lepiej. Można dotknąć, porównać – powiedziała pani Ania, która na zakupy do Piaseczna przyjechała z Ursynowa.

W samym centrum już nie było tak tłumnie. Klienci rozeszli się po sklepach, więc korytarze były względnie puste. Podobnie w warszawskich galeriach, np. Złotych Tarasach, czy Galerii Wileńskiej zainteresowanie i kolejki klientów widoczne są w pobliżu poszczególnych sklepów, na korytarzach obiektów klienci spacerują z zachowaniem dystansu.

Mniejsze zainteresowanie gastronomią

Mniejsze niż zwykle zainteresowanie jest zauważalne w strefach gastronomicznych. Niektórzy klienci kupują kawę na wynos. Pustkami świecą także biura podróży, mało klientów jest także w cukierniach. W lokalach gastronomicznych odgrodzono wnętrza, kupić można jedynie ciasta na wynos. Stoliki i krzesła przed kawiarenkami i cukierniami są niedostępne, często przesunięte w rogi sal.

Przypominamy, że strefa gastronomiczna nadal będzie funkcjonować w formie zamówień na wynos lub w formie dostaw i tym samych gorąco zachęcamy do wspierania branży gastronomicznej, która jest jedną z tych, która najdotkliwiej odczuła negatywne skutki pandemii – wyjaśniła Kołakowska.

Klientom przed wejściami do sklepów i w toaletach udostępniane są żele dezynfekcyjne. – Sprzątanie przestrzeni wspólnych odbywa się nieustannie. Poza tym regularnie dezynfekujemy elementy, takie jak ekrany dotykowe czy poręcze, które ze względu na charakter użytkowania mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania drobnoustrojów – zapewniła Kołakowska.

„Trend pozytywny”

Na tę chwilę jest za wcześnie na podsumowania odwiedzalności, jednak widzimy, że trend jest pozytywny i jesteśmy optymistycznie nastawieni. Istotne jest to, że w żadnym momencie nie przekroczyliśmy liczby osób obecnych w przestrzeniach naszego obiektu, o której mówią obostrzenia – oceniła natomiast sobotnie popołudnie rzeczniczka prasowa Westfield Arkadia Karolina Osińska.

Jak dodała „centrum handlowe będzie działać jak do tej pory w pełnym reżimie sanitarnym”. – Z nadzieją patrzymy w przyszłość i apelujemy do wszystkich o przestrzeganie obowiązujących zasad, gdyż mamy świadomość, że tylko takimi środkami możemy przetrwać trudny okres pandemii i wrócić do znanej nam bezpieczniejszej rzeczywistości – podsumowała Osińska.

Czytaj też:

Galerie i centra handlowe od dziś ponownie otwarte

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone