SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa. Już dwoje podejrzanych ws. zniszczenia pomnika Kościuszki

Pomnik T. Kościuszki w Warszawie/fot. PAP/Tomasz Gzell

Stołeczni policjanci przedstawili zarzut 24-letniemu mężczyźnie podejrzanemu o znieważenie na początku czerwca pomnika Tadeusza Kościuszki – poinformował w poniedziałek rzecznik Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak. Wcześniej zarzut usłyszała też 22-letnia mieszkanka Warszawy.

Śródmiejscy policjanci przedstawili zarzut drugiej z osób podejrzanych o znieważenie pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Tym razem to 24-letni mieszkaniec Warszawy. Mężczyzna nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień – podał rzecznik KSP. Jak poinformował, teraz materiały zostaną przekazane do prokuratury.

Pomnik zdewastowany dwa razy

W miniony czwartek Policja informowała, że zarzut przestępstwa funkcjonariusze ze Śródmieścia przedstawili pierwszej z podejrzanych o znieważenie pomnika. 22-letnia mieszkanka Warszawy odmówiła składania wyjaśnień. Już wtedy KSP podawała, że ustalony jest kolejny podejrzany.

Pomnik Tadeusza Kościuszki, który stoi przy Placu Żelaznej Bramy w stolicy, na początku czerwca został zniszczony dwukrotnie. Pierwszy raz, najprawdopodobniej w nocy z 2 na 3 czerwca, nieznani wówczas sprawcy napisali na nim sprayem „Black Lives Matter”. Warszawski ratusz zawiadomił w tej sprawie policjantów, którzy podjęli czynności w sprawie.

Drugi raz pomnik zniszczony został w nocy 6 na 7 czerwca. Na monumencie w tym samym co poprzednio miejscu pojawił się napis namalowany sprayem: „Black Lives Matter. Still”. Tą sprawą również zajęli się policjanci.

Protesty w USA

Warszawski pomnik jest kopią pomnika Tadeusza Kościuszki stojącego w Waszyngtonie. Pomnik w USA został zdewastowany podczas zamieszek, które wybuchły po zabójstwie czarnoskórego George’a Floyda. Mężczyzna zmarł w trakcie zatrzymania przez policjanta, który klęczał kilka minut na jego szyi. Napisy przeciwko brutalności policji i krytykujące prezydenta USA Donalda Trumpa usunięto z pomnika 8 czerwca.

Czytaj też:

Zdewastowany pomnik Kościuszki w Warszawie. Zarzut dla 22-latki

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone