SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Warszawa: demonstracje ws. opublikowania wyroku TK

fot. Laleczki/Wikipedia BB-CY-SA 2.0

W czwartek wieczorem przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbyła się demonstracja KOD z udziałem polityków m.in. PO, .Nowoczesnej i Zielonych. W tym samym czasie i miejscu demonstrowali zwolennicy Partii Razem. Uczestnicy obu zgromadzeń domagali się opublikowania środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał stoi na straży praw obywateli, domagamy się publikacji jego wyroku i wykonania go – mówił lider KOD Mateusz Kijowski. Podkreślał, że zapowiedź legalnie wybranej władzy, że nie opublikuje wiążącego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jest skandaliczna i wzbudza sprzeciw obywateli.

Joanna Scheuring-Wielgus (.Nowoczesna) mówiła, że Polska jest własnością obywateli, a „nie jednego polityka, a szczególnie polityka PiS„. W związku z tym – podkreślała – politycy PiS powinni pamiętać o milionach Polaków, którzy w referendum opowiedzieli się za obowiązującą konstytucją. Zapowiedziała, że .Nowoczesna będzie zbierać podpisy pod petycją „w obronie konstytucji i demokracji„. Dodała, że ugrupowanie chce zebrać ich więcej niż było głosów oddanych na PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych.

„Ramię w ramię”

Barbara Nowacka (ZL) mówiła, że Polacy mogą tworzyć społeczeństwo obywatelskie dzięki temu, że mają konstytucję, która broni ich praw. – I żadna partia nie ma prawa ich deptać. To, że się różnimy, nie zmienia tego, że w sprawach kardynalnych – takich jak obrona konstytucji – stoimy ramię w ramię – zaznaczyła.

Przeciwko działaniom PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego protestowały też posłanki PO: Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Agnieszka Pomaska. Przekonywały, że społeczeństwo nie pozwoli na łamanie konstytucji.

Po przemówieniach uczestnicy demonstracji przeszli przed Rządowe Centrum Legislacji, skandując „Beata publikuj wyrok” i „Wolność, Równość, Konstytucja”. Zostawili tam „prezent” od .Nowoczesnej – drukarkę „do wydrukowania” orzeczenia TK oraz kartki z jego treścią.

„Dziś Trybunał, jutro wybory”

Z kolei demonstrujący działacze Partii Razem wyświetlili na fasadzie KPRM najpierw napis: „granica została przekroczona, dziś Trybunał, jutro wybory„, a potem wezwanie do publikacji wyroku i cytaty z konstytucji. Skandowali: „Nie PiS-owskiej oligarchii” oraz „Beata publikuj wyrok”. Zapowiadali, że będą protestowali „do skutku”.

Wyrok

W środę Trybunał uznał w wyroku, że cała nowela ustawy o TK autorstwa PiS jest niezgodna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według TK nowela uniemożliwiła TK „rzetelne i sprawne działanie” i ingerowała w jego niezależność. TK w 12-osobowym składzie zakwestionował m.in. określenie pełnego składu Trybunału, jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis (czytaj więcej).

O uznanie niekonstytucyjności noweli wnosili posłowie PO, posłowie Nowoczesnej i PSL oraz RPO, I prezes SN i KRS.

„Komunikat”

Rzecznik rządu Rafał Bochenek oświadczył w środę, że „komunikat” Trybunału Konstytucyjnego nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok i rząd nie może tego komunikatu opublikować.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone