SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Wielkanoc. Warszawskie parafie rezygnują ze święcenia pokarmów

fot. Wikipedia

Z powodu pandemii – zależy to od parafii – święcenie pokarmów w ogóle nie będzie odbywać się w kościele i w tym przypadku księża zachęcają do zrobienia tego w domu. Ale są też takie stołeczne parafie, które uroczystość organizują na zewnątrz kościoła.

Prymas Polski abp Wojciech Polak na początku tygodnia zachęcał i apelował, aby tak jak w roku ubiegłym pokarmy na Wielkanoc poświęcić w domu. Mówił też o tym, że diecezje mają możliwość święcenia pokarmów w otwartych przestrzeniach, przed kościołem przy zachowaniu wszelkich obostrzeń. „Takie poświęcenie jest możliwe, ale nie jest ono konieczne” – podkreślił abp Polak.

W stołecznych parafiach wygląda to różnie. Jedne rezygnują w ogóle ze święcenia pokarmów, a inne będą organizować uroczystość na powietrzu. Przykładowo Kościół Rzymskokatolicki pw. NMP Matki Zbawiciela zdecydował, że nie będzie można przyjść ze święconką osobiście. „Poświęcenia pokarmów w tym roku w naszym kościele nie będzie. Zachęcamy do skorzystania z formy poświęcenia pokarmów w gronie rodzinnym. Stosowną modlitwę znajdziemy na naszej stronie parafialnej” – czytamy na stronie parafii.

W świetle obostrzeń

Z kolei np. Kościół pw. św. Augustyna będzie święcić pokarmy na zewnątrz przez cały dzień. „Święcenie pokarmów odbędzie się w godz. 8–17. Będzie odbywać się na zewnątrz. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i limitu osób” – przekazała ta parafia, informując jednocześnie że wierni, którzy ze względów sanitarnych wybiorą formę poświęcenia pokarmów w gronie rodzinnym, mogą tego dokonać przez odmówienie modlitwy w domu.

Od soboty 27 marca do 9 kwietnia obowiązuje nowy limit osób w miejscach kultu religijnego – dopuszczalna jest jedna osoba na 20 m kw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest też zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Czytaj też:

3,5 tys. paczek dla potrzebujących na Wielkanoc. Potrzebni wolontariusze

Kardynał Kazimierz Nycz zasłabł podczas mszy. Trafił do szpitala

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone