SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa. Coraz więcej wyjazdów, coraz mniej ratowników medycznych

Problemy kadrowe w warszawskim pogotowiu/fot. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego Meditrans w Warszawie/Facebook

Trudna sytuacja kadrowa w pogotowiu w Warszawie. Gdy w związku z zeszłorocznymi protestami część ratowników odeszła, pozostali zostali obciążenie dodatkową pracą. – W zasadzie realizujemy wszystkie wyjazdy, ale tej pracy każda załoga ma dużo więcej – przyznaje szef Meditransu Karol Bielski.

Wyjazdów mamy w tej chwili bardzo dużo, około 60 procent więcej niż jeszcze rok temu. Dopiero analizujemy, z jakich powodów aż tak obciążone jest obłożenie pracy ratownictwa medycznego. Zdarza się sytuacja, że ktoś nie przyjdzie do pracy i potrzeba kilku godzin na zorganizowanie zastępstwa – wyjaśnia szef Meditransu.

Bez lepszych warunków

Jak dodaje Bielski, stawki nie zachęcają ratowników do pracy, jednak Meditrans na razie nie może zapewnić lepszych i bardziej konkurencyjnych warunków na rynku.

Mimo że wynagrodzenia w ostatnim okresie wzrosły o 30 procent, w dalszym ciągu nie jesteśmy w stanie zaoferować takich stawek, jakie są chociażby w szpitalach COVID-owych, gdzie stawki dla ratowników medycznych czy pielęgniarek systemu przekraczają nawet 100 złotych za godzinę – podaje.

Z drugiej strony nie ma większych problemów w dostarczaniu pacjentów do szpitali. – Nie mamy już takich sytuacji, jak jeszcze rok temu, gdy były transporty po 200 kilometrów, szukając wolnego miejsca w szpitalach. Ruch jest płynny, co nie znaczy, że pacjent w minutę jeszcze przekazywany z zespołu ratownictwa na SOR-ze do szpitala – zauważa Bielski.

Codziennie stołeczny Meditrans wyjeżdża do pacjentów 700-800 razy.

Czytaj też:

Dziesięć nowych ambulansów trafiło do warszawskiego Meditransu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone