SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa chce oszczędzić. Śmieci z 9 dzielnic wywiezie miejska spółka?

Wywóz śmieci w Warszawie/fot. RDC

Warszawa szuka oszczędności w systemie gospodarki odpadami. Ratusz chce, by to Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania odbierało śmieci z połowy warszawskich dzielnic. Urzędnicy planują to zlecić własnej spółce w tzw. trybie in-house.

MPO wywoziłoby odpady z Białołęki, Targówka, Ochoty, Ursusa, Włochów, Śródmieścia, Bemowa, Woli i Mokotowa. Teraz robi to w sześciu z tych dzielnic, po wygraniu przetargów.

Powierzenie odbioru odpadów MPO jest zgodne z przepisami – informuje rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk. – Można to zrobić bez przetargu, jeżeli jest to podmiot, który w całości jest kontrolowany przez miasto, więc tutaj w myśl przepisów absolutnie wszystko jest zgodne z prawem – wskazuje.

Zmierzamy do obniżenia kosztów lub ich stabilizacji – zapewnia rzeczniczka. – Ponieważ te koszty rozłożą się na dłuższy czas, no i przede wszystkim będą generowane przez spółkę miejską, na którą miasto ma wpływ i którą jest w stanie kontrolować. I w taki sposób gospodarować budżetem, żeby było to z punktu widzenia mieszkańców najkorzystniejsze – tłumaczy.

Zadanie powierzamy podmiotowi, który gwarantuje pewność, jakość i niezawodność usług – dodaje rzeczniczka. – MPO to jest spółka, która cały czas się rozwija, cały czas jest wyposażana w coraz nowocześniejszy sprzęt, więc możemy liczyć tutaj na to, że jakość tych usług, polegających na odbiorze odpadów, będzie coraz lepsza – zaznacza.

Dzięki temu ma się zwiększyć konkurencja w pozostałych dziewięciu dzielnicach.

Liczymy na to, że to przełoży się na jakość i cenę świadczonych usług, bo pamiętajmy, że dzielnic w Warszawie mamy 18, a MPO będzie obsługiwać zaledwie połowę z nich – wyjaśnia Beuth-Lutyk.

Zmiany wejdą w życie od 1 lipca w przypadku ośmiu dzielnic i od 1 października w przypadku Mokotowa.

Wartość zamówienia oszacowano na blisko 974 mln zł.

Czytaj też:

Warszawa. RIO nie zakwestionowała nowej uchwały śmieciowej

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone