SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Centralne obchody Święta Policji. Prezydent: spełniacie wyjątkową rolę

Święto Policji/fot. PAP/Mateusz Marek

Prezydent RP Andrzej Duda podziękował policjantom za doskonałą służbę oraz podkreślił, że należy się im za to szacunek. Centralne obchody Święta Policji odbyły się w środę na dziedzińcu Belwederu w Warszawie.

W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Wręczone zostały nominacje generalskie siedmiu oficerom.

Spełniacie państwo wyjątkową i niezwykle ważną rolę, stojąc na straży bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, służąc narodowi i Rzeczypospolitej, także ryzykując życie. Dziękuję za tę służbę z całego serca – powiedział Duda.

Proszę, żebyście moje wyrazy szacunku przekazali swoim najbliższym. Oni zawsze czekają na wasz powrót ze służby. Życzę wszystkim państwu, żebyście zawsze wracali i żeby zawsze ktoś na was z radością i uśmiechem czekał; żeby nawet wtedy, kiedy ryzykujecie, kończyła się ona szczęśliwie – oznajmił.

Prezydent podkreślił, że każdemu funkcjonariuszowi należy się szacunek za służbę, którą wykonuje.

„Dobre efekty służby”

Trzeba podziękować wam za ciężką służbę, ale i za efekty tej służby. A te efekty są bardzo dobre – powiedział natomiast minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Jak zaznaczył minister, „Polska jest jednym z najbardziej bezpiecznych państw w Europie. Polacy czują się bezpieczni w swoich domach i czują się bezpieczni na ulicach swoich miejscowości. To są oceny międzynarodowych wyspecjalizowanych instytucji”.

To jest miara sukcesu polskiej policji i każdego z was. Każdego funkcjonariusza, który swoim zaangażowaniem dołożył swoją cegiełkę do bezpieczeństwa naszego kraju. Ten sukces nie wziął się z niczego. Ten sukces wziął się z waszej determinacji, waszej odwagi, z waszej konsekwencji w zwalczaniu przestępczości w naszym kraju – mówił do policjantów Kamiński.

 

Zapewnił też prezydenta i policjantów, że ministerstwo pracuje nad nową ustawą modernizacyjną dla polskiej policji. – Musimy zmierzyć się z wyzwaniami i zagrożeniami XXI wieku. Musimy inwestować w nowy sprzęt, nowoczesne technologie, nowoczesną infrastrukturę ale przede wszystkim musimy inwestować w ludzi. W naszych funkcjonariuszy – wskazał Kamiński. Obiecał też większe inwestycje w „szkolnictwo policyjne i łatwiejszy dostęp do kursów policyjnych”.

Pogratulował i podziękował funkcjonariuszom za wieloletnią służbę i za sukcesy. Wspominał też o nowych policjantach, zaprzysiężonych podczas środowej uroczystości. – Wierzę, że wśród was są przyszli generałowie policji – powiedział minister SWiA. Podziękował również pracownikom cywilnym.

„Wiemy, że ktoś nad nami czuwa”

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przypomniała w przemówieniu, że dwa lata temu obchodzono jubileusz, którym polska policja wkroczyła w drugie stulecie. – Wszyscy wtedy podkreślaliśmy, jak wielką rolę odgrywa polska policja – mówiła. – Minęły dwa lata, czy coś się zmieniło – dopytywała. – Policjanci się nie zmienili. Są jednakowo dobrze wyszkoleni, spełniają swoją służbę w sposób niezwykle odpowiedzialny, wypełniając rotę przysięgi, jaką dzisiaj mogliśmy znowu usłyszeć – podkreślała.

Policja się nie zmieniła, ale jednak zmieniło się bardzo wiele – zauważyła Witek. Jak wyjaśniła, policja po raz pierwszy walczyła z „niewidzialnym zbrodniarzem”, jakim jest koronawirus. – Państwo byliście na pierwszej linii, niektóry z was oddali swoje życie, ale pełniliście tę służbę w sposób naprawdę niezwykły – mówiła do funkcjonariuszy.

W tym tkwi sedno, że my przy polskiej policji czujemy się bezpieczni i wiemy, że wtedy, kiedy jest zagrożenie nie jesteśmy sami, że jest ktoś, kto nad nami czuwa – podkreślała.

Zwracała równocześnie uwagę, że pandemia pokazała także wiele trudnych sytuacji. – Niektórzy nie rozumieli, że trzeba się podporządkowywać nakazom, które przecież miały chronić nasze życie. Policjanci często spotykali się z agresją – mówiła. – A przecież policjant w mundurze na służbie reprezentuje państwo polskie i nie wolno nikomu atakować policjanta na służbie. Na to nie wolno się nigdy godzić – podkreślała.

Witek dziękowała równocześnie wszystkim funkcjonariuszom za trudną, odpowiedzialną i pełną poświęcenia służbę, jaką pełnili w tym wyjątkowo trudnym czasie. Dziękowała również wszystkim pracownikom cywilnym policji oraz gratulowała tym, którzy dopiero wstępują do służby. – Świadomy wybór munduru policjanta to jest wielka rzecz – powiedziała.

Prosiła także, by w trudnych sytuacjach przypominali sobie, po co włożyli mundur. – To właśnie wy chronicie słabszych, pilnujecie porządku publicznego, czyli bezpieczeństwa nas wszystkich i walczycie ze złem – zwróciła się do policjantów.

Czytaj też:

W czwartek Marsz Pamięci w Warszawie. Znamy szczegóły

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone