SŁUCHAJ ONLINE
MENU
na antenie
do 11:00

„Budzik” dla dorosłych na Bródnie. Jest umowa marszałka z fundacją

Umowa na budowę kliniki "Budzik" dla dorosłych/fot. fot. www.mazovia.pl

To już pewne. Klinika „Budzik” dla dorosłych powstanie przy szpitalu bródnowskim w Warszawie. Marszałek Mazowsza Adam Struzik podpisał we wtorek umowę z Fundacją „Akogo?”, która będzie odpowiedzialna za budowę i wyposażenie placówki.

Marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa Elżbieta Lanc, prezes Fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk i zarząd Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego Teresa Bogiel i Wiesław Malicki podpisali we wtorek umowę użyczenia nieruchomości.

Działka od samorządu

Klinika Budzik dla dorosłych powstanie przy ul. Kondratowicza 8 w Warszawie, obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, który będzie partnerem medycznym przedsięwzięcia. Działkę o powierzchni 1850 mkw. pod budowę użyczył samorząd województwa.

Zapewnienie systemowej opieki dla ludzi po ciężkich urazach mózgu to problem w Polsce, ale też na świecie – powiedział marszałek Struzik. – Te sukcesy, które odniosła Fundacja („Akogo?” – red.) dla dzieci chcielibyśmy przełożyć na podobne efekty dla dorosłych. (…) Z naszej strony, ze strony województwa mazowieckiego, jest pełne wsparcie dla tej idei – zadeklarował.

Szpital bródnowski partnerem

Powiedział, że jest przekonany, że sąsiedztwo szpitala bródnowskiego jest znakomitą lokalizacją tej placówki. – Szpital będzie naturalnym partnerem medycznym, ponieważ oferuje specjalistów w wielu dziedzinach, którzy w sposób naturalny będą mogli być konsultantami, posiada też unikalną aparaturę. Dzięki środkom europejskim udało się zlokalizować w szpitalu bródnowskim, unikalny w skali kraju i Europy ośrodek leczenia schorzeń neurologicznych w obrębie mózgowia. W sposób naturalny będzie więc synergia między ośrodkiem, który działa, a Kliniką Budzik dla dorosłych – dodał.

Marszałek dodał, że poszukuje możliwości wsparcia projektu „nie tylko w sensie budowlanym, ale w sensie znalezienia, czy to na poziomie europejskim w programie Horyzont 2020, czy naszym regionalnym programie operacyjnym, czy programach krajowych środków na działalność naukowo-badawczą dla kliniki”.

Budowy idą bardzo szybko, szybko będzie zbudowana klinika, ale to co najważniejsze, to ludzie. Myślę, że tych ludzi, którzy zechcą w tym programie uczestniczyć, będzie jak najwięcej, to oczywiście naukowcy, profesorowie, współpraca międzynarodowa, ale to przede wszystkim pasja i energia wszystkich tych, którym zależy na pacjentach – powiedziała Elżbieta Lanc.

Początek prac jesienią

Niech pokażą, że wszystko, co jest związane z mózgiem, jest możliwe, liczy się tylko to, gdzie trafia, a myślę, że trafia pod skrzydła najlepszych fachowców, a my do tego wszystkiego się na pewno przyłożymy – dodała.

Wybudowanie i wyposażenie kliniki deklaruje Fundacja „Akogo?”. Jak powiedziała prezes Fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk-Janczarska rozpoczęcie budowy planowane jest na okres jesienny bieżącego roku. – Mamy nadzieję, że budowa będzie przebiegać sprawnie. Zależy nam na tym, by jak najszybciej móc przyjmować dorosłych pacjentów w śpiączce, wśród których niestety jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego rodzaju placówkę.

Klinika będzie wyposażona w 18 łóżek oraz w specjalistyczny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Zostanie zbudowana na wzór dziecięcego „Budzika”, działającego przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie od 2013 roku. W tym czasie wybudziło się 58 osób. W Olsztynie w „Budziku” dla dorosłych wybudziło się 15 osób.

Czytaj też:

Warszawa. Klinika „Budzik”. Troje dzieci wybudzonych w lipcu

Zwycięski projekt. Są pieniądze na budowę „Budzika dla dorosłych”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone