SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Sąd oddalił skargę prokuratury dot. strefy płatnego parkowania

Płatne parkowanie w Warszawie/fot. ZDM

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę prokuratury na uchwałę Rady Warszawy rozszerzającą strefę płatnego parkowania o kolejne dwie dzielnice: Wolę i Pragę Północ. Decyzja jest prawomocna.

Jak napisano w orzeczeniu, „strefę płatnego parkowania ustala się na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych, jeżeli uzasadniają to potrzeby organizacji ruchu, w celu zwiększenia rotacji parkujących pojazdów samochodowych lub realizacji lokalnej polityki transportowej, w szczególności w celu ograniczenia dostępności tego obszaru dla pojazdów samochodowych lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej”.

Sąd zaznaczył też, że w uzasadnieniu projektu uchwały wskazano, że od poprzedniej zmiany granic strefy parkowania wprowadzonej w 2011 roku, „w stolicy rozwinęła się komunikacja publiczna (dokończenie pierwszej i budowa drugiej linii metra, rozwój sieci połączeń tramwajowych i autobusowych, modernizacja taboru) co daje realną alternatywę dla samochodu”. Strefa miałaby zostać rozszerzona o Wolę i Pragę-Północ, gdzie w związku z bliskością II linii metra panuje deficyt miejsc parkingowych.

Na obu tych obszarach przeprowadzone zostały konsultacje społeczne z mieszkańcami, których większość poparła pomysł rozszerzenia strefy.  – Podkreślić należy, że Prokurator nie wniósł zarzutów co do samego zakresu zmiany granic Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie – przekazał w orzeczeniu sąd.

Skarga została oddalona

W swojej skardze prokuratura zarzucała, że uchwała został podjęta pomimo braku uzyskania wymaganej prawem opinii, zarządcy drogi czyli wg. prokuratury – Zarządu Dróg Miejskich, a podpisał się pod nią jedynie prezydent Warszawy. Sąd uznał te przesłanki za bezzasadne, argumentując, „że zarządcą drogi jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, a nie Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, jak wskazuje skarżący”. Wskazał też, „że projekt przedmiotowej uchwały wraz z uzasadnieniem został sporządzony przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, także tym bardziej zarzut braku zaopiniowania ww. projektu uchwały w zakresie zmiany granic strefy płatnego parkowania przez Zarząd Dróg Miejskich jest niezasadny”.

Warszawska Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego od września 2021 r. została rozszerzona o nowe obszary na Woli i Pradze-Północ. To w sumie 7,8 tys. miejsc parkingowych i 117 ulic, które przeszły często przemianę dużo większą niż samo postawienie parkomatów. Uchwałę w tej sprawie przyjęli 14 maja 2020 roku stołeczni radni. Została ona zaskarżona przez prokuraturę, a w lutym 2021 Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę. Teraz orzeczenie stało się już prawomocne.

Czytaj też:

Sąd uchylił główne punkty uchwały ws. płatnego parkowania

Warszawa. WSA oddalił skargi prokuratury ws. strefy parkowania

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone