SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Problemy z instalacją tlenową w Szpitalu Południowym. Dziś kolejne wsparcie dla lecznicy

Warszawa. Awaria instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym. Dziś kolejne wsparcie dla lecznicy/fot. PAP/Paweł Supernak

Dziś do Szpitala Południowego ma być dostarczony trzytonowy zbiornik tlenu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz dodatkowo 100 butli z tlenem – poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki. W środę po południu w szpitalu doszło do usterki technicznej instalacji tlenowej. W związku z tą sytuacją, mazowiecka straż pożarna dostarczyła do lecznicy 300 butli z tlenem medycznym.

W środę przedstawiciele Warszawy poinformowali Mazowiecki Urząd Wojewódzki o trudnościach z wydolnością instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym. – Wojewoda zadeklarował natychmiastową pomoc – Mazowiecki Urząd Wojewódzki skoordynował dostarczenie do szpitala 285 butli z tlenem (z banku tlenu). Jutro do szpitala ma być też dostarczony trzytonowy zbiornik tlenu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz dodatkowo 100 butli – przekazał urząd.

Usterka techniczna

Jak przekazał rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski, informację o usterce straż otrzymała w środę po godzinie 17:00.

Chodzi o usterkę techniczną, która spowodowała nieprawidłowe funkcjonowanie instalacji tlenowej. Ta instalacja działa, ale prewencyjnie zostały ściągnięte butle. Gdyby usterka się pogorszyła i doszło do zatrzymania przeznaczania tlenu do zbiorników na zewnątrz, to mamy butle tlenowe, które można natychmiast podłączyć i ta ilość wystarcza na ok. 24 godzin – mówił Radiu dla Ciebie rzecznik mazowieckich strażaków.

Z inicjatywy wojewody odbył się też wieczorem sztab kryzysowy w Szpitalu Południowym z władzami placówki oraz wiceprezydent Renatą Kaznowską i przedstawicielami Warszawy i służb, m.in. straży pożarnej. Podczas spotkania wojewoda Konstanty Radziwiłł wysłuchał raportu przedstawicieli miasta i szpitala.

Bez nowych pacjentów

Placówka planuje przeprowadzić prace modyfikujące instalację tlenową. Aby to zrealizować potrzebne jest zmniejszenie jej obciążenia. W związku z tym postanowiono, że szpital w dalszym ciągu nie będzie przyjmował nowych chorych, w najbliższych dniach szpital planuje też rutynowe wypisy pacjentów, których stan zdrowia na to pozwala. Zredukowanie obciążenia instalacji, przy wsparciu z dodatkowego zbiornika i butli z tlenem pozwoli na jej modyfikację i dostosowanie do większej liczby pacjentów – przekazano.

MUW podkreśla przy tym, że dzięki specjalnym bankom tlenu urząd wojewódzki jest przygotowany na szybkie dostarczenie butli do placówek leczniczych. Na Mazowszu są cztery banki tlenu prowadzone przez wojewodę (w Warszawie, Radomiu, Płocku i Ostrołęce). W związku z tym zabezpieczenie w tlen mazowieckich szpitali nie jest w żaden sposób zagrożone. Strażacy pracują w bankach tlenu 24 godziny na dobę. Są w stanie szybko dostarczyć butle do każdego szpitala, który zgłosi sytuację kryzysową, jeśli chodzi o zapas tlenu.

We wtorek stołeczny ratusz poinformował, że obecnie w Szpitalu Południowym przebywa 194 pacjentów na łóżkach zwykłych oraz 42 pacjentów na łóżkach respiratorowych. – W toku konsultacji ze specjalistami ustalono, że taki limit pacjentów powoli zapewnić odpowiednią wydajność sieci tlenowej i bezpieczeństwo pacjentów – poinformowano.

Czytaj też:

Usterka techniczna instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym. 300 butli z tlenem od straży pożarnej

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone