SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa. RIO nie zakwestionowała nowej uchwały śmieciowej

fot. MPO

Regionalna Izba Obrachunkowa skontrolowała uchwałę Rady Warszawy dotycząca opłat za wywóz śmieci. Nie miała żadnych zastrzeżeń. W związku z tym uchwala jest obowiązująca – powiedziała we wtorek rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk. Jeśli uchwała nie zostanie zaskarżona, mieszkańcy bloków będą płacić 85 zł od mieszkania, a domów jednorodzinnych – 107 zł.

Uchwałę ws. nowej metody opłat za śmieci Rada Warszawy przyjęła w połowie grudnia, zaraz po tym, jak Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała poprzednie przepisy zakładające powiązanie opłat za śmieci z metrażem mieszkania. RIO miała czas do 22 stycznia, aby ocenić nową stołeczną uchwałę śmieciową. We wtorek 18 stycznia na posiedzeniu w tej sprawie nie miała żadnych zastrzeżeń do uchwały.

Trzecia zmiana w ciągu dwóch lat

Od stycznia tego roku warszawiacy w budynkach wielorodzinnych miesięcznie mają płacić za wywóz segregowanych śmieci 85 złotych od mieszkania. Stawka za dom jednorodzinny wynosi 107 zł. To podwyżka w stosunku do opłaty, która obowiązywała od marca 2020 r. do kwietnia 2021 r. – wtedy wynosiła ona odpowiednio 65 oraz 94 zł. Jednocześnie jest to już trzecia zmiana przepisów dotyczących opłat za wywóz śmieci w ciągu ostatnich dwóch lat – nie licząc systemu, który nie zdążył wejść w życie.

Nowa uchwała została przekazana do Regionalnej Izby Obrachunkowej pod koniec grudnia. Jak przekazał stołeczny ratusz Izba nie miała do niej żadnych zastrzeżeń. – W związku z tym uchwała jest obowiązująca – podkreśliła rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk. Jako pierwsza napisała o tym wyborcza.pl.

Możliwa skarga administracyjna

Możliwe jest jeszcze zaskarżenie przepisów do sądu administracyjnego – to opcja rozważana przez część warszawskich spółdzielni. Zdaniem spółdzielców kierunek zmian przyjęty przez ratusz jest „katastrofalny”, a wprowadzenie tak wygórowanej i jednakowej dla wszystkich stawki opłat – „rażąco niesprawiedliwe społecznie”. Miasto przypomina jednak o rosnących kosztach systemu gospodarowania odpadami i zapowiedziało pomoc osłonową – przysługuje ona osobom mieszkającym samotnie, których dochód nie przekracza 1940 zł netto miesięcznie.

Czytaj też:

Opłata śmieciowa w Ciechanowie jedną z najniższych w kraju

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone