SŁUCHAJ ONLINE
MENU

#WakacjenaMazowszu. Sytuacja branży turystycznej w regionie

Wakacje na Mazowszu/fot. mat. prasowe

Turystyka to pierwsza branża, która została wygaszona w związku z epidemią koronawirusa i według szacunków, może być ostatnią, która wróci do normalnego funkcjonowania. Eksperci z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego uważają, że straty uda się odrobić dopiero w przyszłym roku. Dlatego w Radiu dla Ciebie ruszamy z akcją #WakacjenaMazowszu! Będziemy zachęcać do spędzenia urlopu w regionie.

POSŁUCHAJ SPECJALNEJ WAKACYJNEJ AUDYCJI RADIA DLA CIEBIE – „WAKACJE NA MAZOWSZU”

W tej chwili turystyka w zasadzie nie istnieje. Nie było wycieczek ze szkół, nie było tradycyjnego wyjazdowego końca roku w szkołach. Ja do tej pory oprowadziłem dwie wycieczki. Kiedy nie było pandemii, było ich kilkanaście w tygodniu. To dramatyczny spadek – mówi Michał Stańczak przewodnik z Płocka.

Podobnie sytuacja wygląda jeżeli chodzi o pilotów wycieczek zagranicznych. Dopiero w lipcu część krajów zdecydowała się na otwarcie na turystów. To jednak znikomy procent w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii.

W II kwartale tego roku ruch turystyczny na Mazowszu spadł praktycznie do zera. 90 procent firm nie zanotowało wtedy praktycznie żadnych wpływów. Sytuacja dopiero zaczyna się poprawiać.

Widać to po liczbie firm które zawiesiły, a teraz odwieszają swoją działalność – mówi Marek Niechciał z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. – Firmy mają nadzieję na to, że niedługo wrócą do działalności podstawowej. Liczba upadków jest o wiele mniejsza niż zawieszeń, jeśli za bazę weźmiemy liczbę firm sprzed pandemii – wyjaśnia.

Turystyka wyjdzie na prostą w przyszłym roku?

Według prognoz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, branża wróci do sytuacji sprzed koronawirusa dopiero w przyszłym roku. – W tym roku można sezon jest już stracony – mówi Marek Niechciał. – Powrót do normalności nastąpi w przyszłym roku lub później. Jak spojrzymy na analizy dotyczące ruchu lotniczego, to mówi się w nich nawet o roku 2023 czy 2025 – dodaje.

Pandemia koronawirusa zatrzymała samoloty, planowane rejsy trzeba było odwołać. To spowodowało utratę płynności finansowej wielu biur podróży. Przez długi czas były zamknięte.

Nadal w związku z tym mamy bardzo trudną sytuację – przyznaje Magdalena Lubińska, która prowadzi biura w Ciechanowie i Płońsku. – Aktualną sytuację można określić jako ciężką, ponieważ od połowy marca do końca czerwca nie obsługiwaliśmy żadnych lotów – zaznacza.

Dodatkowo, do tej pory nie wszystkie kraje otworzyły swoje lotniska. Tak jest np. w Turcji, która latem była jednym z najchętniej wybieranych kierunków.

Turystyka na Mazowszu

Z danych urzędu statystycznego wynika, że w I kwartale – gdy koronawirus dopiero atakował – na Mazowszu ruch turystyczny już zmniejszył się o ponad 20 procent w porównaniu do tego samego okresu rogu ubiegłego. Najgorsze przyszło jednak dopiero w drugim kwartale, gdy wprowadzono obostrzenia w ramach walki z pandemią, w tym zamknięcie granic. W maju w Mazowieckiem średnie obłożenie hoteli wyniosło poniżej 10 procent. Rok wcześniej było to blisko 80 procent. Dlatego władze województwa uruchomiły dotacje dla najbardziej poszkodowanych firm z branży turystycznej – do rozdania jest ponad 67 mln zł, ale to i tak może okazać się zbyt mało.

Masz swoje pomysły na to, gdzie spędzić urlop na Mazowszu? Chcesz polecić innym ciekawe miejsca? Swój wpis i zdjęcia na Facebooku, Twitterze lub Instagramie oznacz hasztagiem #WakacjenaMazowszu, lub wyślij na adres wakacjenamazowszu@rdc.pl.

Propozycje na spędzenie wakacji na Mazowszu codziennie, od poniedziałku do piątku o 14:00 również w naszej specjalnej audycji.

***

Publikacja powstała przy współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną, na podstawie przygotowywanego przez MROT przewodnika po województwie mazowieckim.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone