SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Rower to pojazd”. Kampania społeczno-edukacyjna w stolicy

Zdjęcie ilustracyjne/fot. ZDM

„Rower to pojazd” – pod takim hasłem Warszawa będzie w tym roku promować wśród rowerzystów drogowy savoir-vivre i przypominać o tym, jak jeździć zgodnie z przepisami i bezpiecznie. Wraz z początkiem wiosny rusza nowa kampania społeczno-edukacyjna, której pomysłodawcą jest stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.

Urząd m.st. Warszawy wraz z operatorem rowerów miejskich Veturilo firmą Nextbike oraz strażą miejską zainaugurował w czwartek kampanię społeczno-edukacyjną pod hasłem „Rower to pojazd”. Organizatorem i pomysłodawcą akcji jest Zarząd Dróg Miejskich.

Rośnie liczba rowerzystów 

– Chcemy sytuacji, że w ogóle nie będziemy mówili o sytuacjach śmiertelnych, a zwłaszcza wśród pieszych i rowerzystów. Ta akcja ma temu pomóc – powiedział na czwartkowej konferencji zorganizowanej obok trasy rowerowej przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.

– Szacujemy, że ponad siedem procent przejazdów w Warszawie to przejazdy rowerowe. Na szlaku przy ul. Świętokrzyskiej nasze liczniki odnotowały w zeszłym roku 1,3 mln przejazdów. (…) Ponieważ ta forma ruchu rozwija się bardzo dynamicznie, potrzebne są również takie akcje jak ta, którą inaugurujemy dzisiaj. Akcje nakierowane na bezpieczeństwo ruchu rowerowego i ruchu drogowego – dodał.

Sześć ważnych zasad 

– Rower to pojazd, więc porusza się zdecydowanie szybciej od pieszego i stanowić może dla niego zagrożenie. Rowerzysta oprócz praw ma na drodze także obowiązki. Zależy nam na wzbudzeniu empatii i poczucia odpowiedzialności wśród rowerzystów – powiedział zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich Tamás Dombi.

– Promujemy sześć najważniejszych zasad – wyjaśnił Marcin Górecki z Zarządu Dróg Miejskich. – Żeby nie jeździć po chodniku poza oczywiście bardzo określonymi przypadkami, w których jest to legalne. Nie jeździć pod prąd, tam gdzie ten ruch nie jest dopuszczony. Odpowiednie oświetlenie roweru, trzymanie się prawej strony na jezdni. Szeroko pojęta życzliwość, uważanie na pieszych, sygnalizowanie swoich zamiarów. Zwłaszcza jeśli chodzi o manewr skrętu – 

P.o. dyrektora Biura Polityki Mobilności i Transportu Urzędu m.st. Warszawy Michał Domaradzki wskazał, że w ubiegłym roku na warszawskich drogach odnotowano 43 ofiary śmiertelne, w tym 4 wśród rowerzystów.

Patrole Straży Miejskiej

W akcji bierze też udział Straż Miejska. Funkcjonariusze mają patrolować najbardziej niebezpieczne miejsca w stolicy. – Chcemy prowadzić też zajęcia edukacyjne – mówi Sławomir Smyk ze Straży Miejskiej. – Błędem rowerzystów jest przejeżdżanie przez pasy. Jest to niedozwolone. Rowerzyści nie potrafią korzystać też z dróg rowerowych ponieważ widzimy, jak często jeżdżą po chodnikach – dodaje.

Działania przewidziane w ramach akcji będą widoczne zarówno w mieście, jak i w internecie. Przy ruchliwych trasach rowerowych będzie można spotkać edukatorów, którzy będą przekazywać wiedzę, jak jeździć przepisowo. Na wzorowych rowerzystów będą czekały drobne gadżety rowerowe, a Ci, którym trzeba przypomnieć przepisy, dostaną materiały edukacyjne kampanii. Oprócz działań w terenie miasto przygotowało serię krótkich filmów i infografik. Wszystkie te działania będą realizowane w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

 

Czytaj też:

6,5 mln wypożyczeń w ubiegłym roku. Veturilo na ulicach stolicy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone