SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dożynki Prezydenckie w Warszawie. „Potrzebny jest system wsparcia”

Dożynki Prezydenckie w Warszawie 2021/fot. PAP/Piotr Nowak

Msza święta dziękczynna za tegoroczne plony rozpoczęła w niedzielę 19 września Dożynki Prezydenckie w Warszawie. Po mszy prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą wręczyli dyplomy delegacjom, które przygotowały wieńce.

Dzięki trudowi rolników mamy w Polsce zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe – wskazał prezydent Andrzej Duda. – Polska wieś jest w coraz lepszej sytuacji, ale potrzebne jest jeszcze więcej troski i działania, by wspomagać rolników – mówił.

Podczas uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda dziękował rolnikom za to, że przyjechali na dożynki do Warszawy ze wszystkich regionów Polski.

Dzięki trudowi polskich rolników, dzięki państwa ciężkiej pracy, waszemu stresowi, trosce i sercu, które wkładacie, mamy w Polsce zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe – mówił prezydent.

Kodeks rolny

Podkreślał także wkład mieszkańców wsi w obronę kraju w przeszłości. Prezydent dziękował też rolnikom, którzy oddali na niego głos w wyborach prezydenckich i zapewniał o współpracy z ministrem rolnictwa na rzecz polskiej wsi.

Rolnik musi mieć pewność, że będzie mógł przetrwać. (…) Zdarza się, że przyjdzie grad, powódź, huragan zniszczy plony, zniszczy gospodarstwo, zabierze, bardzo często dorobek wielu lat ciężkiej pracy. Wtedy potrzebny jest system wsparcia – mówił Duda, wymieniając m.in. system ubezpieczeń i pomoc.

Chciałbym, żebyśmy zapewnili polskiemu rolnikowi spokojną możliwość pracy, planowania, realizowania swoich zamierzeń. Pan minister zapowiedział stworzenie kodeksu rolnego. Mam nadzieję, że będą to dobre rozwiązania dla polskich rolników – dodał.

Obietnica dla rolników

Andrzej Duda stwierdził, że polska wieś jest w coraz lepszym stanie, sytuacja się poprawia, ale potrzeba jeszcze więcej troski, więcej działania, żeby wspomagać rolników.

Wszystkie branże polskiego rolnictwa musza być w sposób równy zadbane. To niezmiernie ważne. Chciałbym, żebyśmy taką politykę realizowali. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – deklarował prezydent.

Rodzinne gospodarstwa rolne

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda ocenił, że „Polska rozumie dziś, jak wiele zawdzięcza wsi”. Zaznaczał, że bezpieczeństwo żywnościowe, które zapewniają rolnicy, to jeden z filarów suwerenności, dobrobytu.

Puda, wskazując na wartości, które utrwalają tożsamość narodową, dziękował rolnikom za to, że „wiary i tradycji nigdy nie udało się z polskiej wsi wydrzeć”. – Nie udało się odebrać jej ani w czasie zaborów, ani w czasie okupacji, ani w czasie komunizmu – zaznaczył. Akcentował, że Polski nie byłoby „bez chłopskiego patriotyzmu, bez pracy, bez siły polskiego rolnika”. Mówił też m.in. o konieczności odbudowy rodzinnych gospodarstw rolnych.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Obecny na dożynkach unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapewnił, że polskie rolnictwo  jest ważną częścią europejskiego. Także on akcentował kwestię bezpieczeństwa żywnościowego. – W tym trudnym czasie pandemii, kiedy potężny kryzys ogarniał kolejne dziedziny gospodarki, (…) nigdzie w Europie, nigdzie w Polsce nie zabrakło żywności – mówił.

Wojciechowski przypomniał, że wkrótce będą dzielone fundusze unijne na polskie rolnictwo. – 150 mld zł na najbliższe siedem lat (…), ponad 10 tys. zł na statystyczny hektar polskiej ziemi (…) i prawie 120 tys. zł na każde polskie gospodarstwo – mówił. Wskazał, że „mądry i sprawiedliwy podział tych funduszy to zadania na najbliższe tygodnie, najbliższe miesiące”.

Czytaj też:

Cztery twarze rotmistrza. Odsłonięto nowy mural Witolda Pileckiego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone