SŁUCHAJ ONLINE
MENU

W Warszawie rozbłysła świąteczna iluminacja. Jest skromniej [ZOBACZ]

Świąteczna iluminacja w Warszawie/fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Ulice w centrum Warszawy rozbłysły w sobotę wieczorem kolorami świątecznej iluminacji. W ramach uroczystej inauguracji, na placu Zamkowym oświetlono 27-metrową choinkę. Jak podkreśla ratusz, tegoroczna instalacja jest mniej okazała niż w poprzednich latach, w związku z oszczędnościami podyktowanymi epidemią.

Tegoroczna iluminacja z powodu epidemii koronawirusa rozbłysła w mniejszym zakresie niż w poprzednich latach. „Zgodnie z zapowiedzią wprowadzamy oszczędności i rezygnujemy z kilku lokalizacji, w których do tej pory mogliśmy iluminację podziwiać” – przekazał stołeczny urząd miasta.

Ozdoby zawisły na Trakcie Królewskim, na placu Zamkowym i Starówce – m.in. na ul. Piwnej, Świętojańskiej, na Rynku Starego Miasta, Nowomiejskiej, Freta, na Rynku Nowego Miasta i ul. Kościelnej do Podzamcza. Iluminacja pojawi się także na Tarchominie i Nowodworach – w ramach budżetu obywatelskiego.

Na latarniach na Krakowskim Przedmieściu umieszczono ozdoby w kształcie świeczników. Przy pałacu Staszica, którego fasadę oświetliła projekcja zimowych motywów, stanęła oświetlona białymi i żółtymi diodami konstrukcja w kształcie tramwaju konnego. Przy skwerze ks. Twardowskiego stanął 50-metrowy rozświetlony tunel, na placu Zamkowym, oprócz wysokiej na 27 metrów choinki, ustawiono postacie kataryniarza i baloniarza. Iluminację przygotowano z wykorzystaniem diod luminescencyjnych i systemu redukującego zużycie energii m.in. przez zmniejszenie mocy w godzinach nocnych, co ma obniżyć koszty eksploatacji o blisko 30 procent.

W ubiegłym roku na stołecznych ulicach zamontowano blisko 20-kilometrową instalację świetlną za niemal 6,5 miliona złotych. Dekoracja liczyła ponad 1300 różnych elementów. Składała się z ponad 4,5 mln energooszczędnych diod eko-LED.

Koszt tegorocznej iluminacji to około 4 mln zł.

Trakt Królewski deptakiem. Zmiany w organizacji ruchu

Zamknięte dla samochodów zostały ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście od ronda de Gaulle’a do Miodowej. Przejezdna jest ul. Świętokrzyska przez skrzyżowanie z ul. Nowy Świat. Ulice poprzeczne: Ossolińskich, Karowa i Królewska są zakończone ślepo. Z kolei na ul. Bednarskiej wprowadzone zostały dwa kierunki ruchu i nie można na niej zaparkować. Ponadto, wprowadzony został zakaz zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela na ul. Karowej, Królewskiej, Wierzbowej i Moliera.

Ze względu na zamknięcie Traktu Królewskiego autobusy linii E-2, 102, 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44 są kierowane na trasy objazdowe.

Autobusy linii 102 jeżdżą ulicą Świętokrzyską do E. Plater, a 106 w kierunku Browarnej od ul. Królewskiej przez pl. Małachowskiego i ulicami: Kredytowa – Jasna – Świętokrzyska. W przeciwnym kierunku ulicami: Świętokrzyską, Mazowiecką, pl. Małachowskiego do ul. Królewskiej.

Dla autobusów linii E-2 i 111, w kierunku pętli Metro Ratusz-Arsenał i Esperanto, obowiązuje trasa prowadząca ulicami: Al. Jerozolimskie – Krucza – Szpitalna – pl. Powstańców Warszawy – Mazowiecka (w przeciwnych kierunkach: Kredytowa – Jasna – Zgoda) – pl. Małachowskiego – Królewska.

Autobusy linii 116, 180, 222, 503 i 518 w kierunku północnym kursują trasą: Al. Jerozolimskie – Krucza – Szpitalna – pl. Powstańców Warszawy – Mazowiecka – pl. Małachowskiego – Królewska – pl. Piłsudskiego – Focha – Moliera – Senatorska, a w kierunku południowym ulicami: Senatorska – Wierzbowa – Piłsudskiego – Królewska – pl. Małachowskiego – Kredytowa – Jasna – Zgoda – Krucza – Al. Jerozolimskie – Bracka.

Autobusy linii 128 i 175 w kierunku pl. Piłsudskiego jadą ul. Marszałkowską i Królewską, a w przeciwnych kierunkach ulicami: Senatorska – Wierzbowa – pl. Piłsudskiego – Królewska – Marszałkowska.

Dla autobusów linii 178, jadących w kierunku pętli Konwiktorska, obowiązuje trasa: Mazowiecka – pl. Małachowskiego – Królewska – pl. Piłsudskiego – Focha – Moliera – Senatorska, a w przeciwnym kierunku ulicami: Senatorska – Wierzbowa – pl. Piłsudskiego – Królewska – pl. Małachowskiego – Kredytowa – Jasna. Autobusy linii nocnej N44, w kierunku Żoliborza, kursują ulicami: Marszałkowska – Królewska – pl. Piłsudskiego – Focha – Moliera (w przeciwnym kierunku ul. Wierzbową) – Senatorska.

Ruch na Trakt Królewski powróci w poniedziałek o poranku. Taka sama organizacja ruchu i zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej będą wprowadzone też w okresie świąteczno-noworocznym, od 24 grudnia do 6 stycznia.

Czytaj też:

Koniec prac w al. Jana Pawła II, są przejścia przy dworcu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone