SŁUCHAJ ONLINE
MENU

W Warszawie oddano hołd żołnierzom Armii Krajowej

W Warszawie oddano hołd żołnierzom Armii Krajowej/fot. PAP/Tomasz Gzell

W Warszawie przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego oddano hołd żołnierzom Armii Krajowej. Uroczystość odbyła się z okazji 78. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz 77. rocznicy utworzenia Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK. W uroczystości wzięli udział weterani AK, przedstawiciele władz państwa oraz instytucji historycznych.

Przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy AK Tadeusz Filipkowski przypominał podczas uroczystości, że do dziś trudno ustalić jak wiele osób było zaangażowanych w działania Armii Krajowej. Weteran mówił, że w okresie największego rozkwitu Armia Krajowa liczyła około 360 tysięcy osób. Przypominał, że była to organizacja konspiracyjna, a powojenne władze komunistyczne starały się za wszelką cenę zamazać historię powszechnej walki o wolność, dlatego do dziś nie wiadomo ile osób działało w strukturach AK. Tadeusz Filipkowski apelował również o pielęgnowanie pamięci o bohaterach Armii Krajowej przez kolejne pokolenia.

Szef Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślał, że żołnierze Armii Krajowej przyrzekali wierność Polsce. – Za tę wierność żołnierze AK decydowali się płacić najwyższą cenę, ceną tą było życie, była krew przelewana w Akcji Burza, na barykadach Powstania Wileńskiego, na barykadach powstańczej Warszawy, w niemieckich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach, wreszcie w czasie komunistycznego zniewolenia – mówił.

Wzór służby ojczyźnie

Hołd weteranom Armii Krajowej oddał również premier Mateusz Morawiecki, który w liście odczytanym przez wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła pisał o wyjątkowej postawie żołnierzy AK dla sprawy polskiej. Premier napisał, że „Armia Krajowa pozostaje dla nas wzorem służby ojczyźnie, jesteśmy dumni z jej bohaterów, z odwagi działania, wielokierunkowej aktywności i wysokich standardów moralnych”.

14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz generał Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie. Korzenie Armii Krajowej sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem rozbudowanego później Państwa Podziemnego. SZP została przekształcona w 1940 roku w Związek Walki Zbrojnej. Kolejnymi dowódcami AK byli generałowie: Stefan Rowecki pseudonim „Grot”, Tadeusz Komorowski pseudonim „Bór”, Leopold Okulicki pseudonim „Niedźwiadek”. Dowódca AK podlegał Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych.

Czytaj też: Warszawa uczciła Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone