SŁUCHAJ ONLINE
MENU

W Warszawie nagrodzono Najpiękniejsze Książki Roku

fot. Pixabay

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek przyznało po raz 59. doroczne nagrody dla Najpiękniejszych Książek Roku. Nagrodę honorową odebrał Andrzej Dybowski za najwyższą jakość składu w publikacjach Biblioteki Narodowej i typograficzne wyczucie subtelności tekstów.

W 59. Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2018 wzięło udział 108 firm wydawniczych, które nadesłały 204 tytuły. Organizowany przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek konkurs na Najpiękniejsze Książki Roku jest najstarszym polskim konkursem wydawniczym – w tym roku odbył się po raz 59. Oceniane w nim są kompozycja, typografia, dobór elementów technicznych, papier, oprawa – to wszystko, co składa się na urodę książki.

Bez „literatury pięknej”

Jury konkursu pod przewodnictwem dr Agaty Szydłowskiej zdecydowało, żeby w tym roku w kategorii „literatura piękna” nagrody nie przyznawać. Wśród humanistycznych książek popularnonaukowych nagrodzono „Art Brut. Różnorodnie” pod redakcją Joanny Daszkiewicz (wyd. przez Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu), a spośród książek przyrodniczych, matematycznych i technicznych – książkę „O drzewach, które wybrały Tatry” Tomasza Skrzydłowskiego i Beaty Słamy (Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego).

Dwie nagrody w kategorii dla dzieci i młodzieży 

W dziale „książki dla dzieci i młodzieży” przyznano dwie równorzędne nagrody. Pierwszą z nich otrzymała „Książka otwarta na świat. Podróż po Muzeum Emigracji i nie tylko” Anny Posłusznej i Katarzyny Witt (wyd. przez Muzeum Emigracji w Gdyni) oraz serię „Pierwsze obrazy” Joanny Merkurii Czerwińskiej (Dwie Siostry). W kategorii „podręczniki” nagroda przypadła serii „Projektowanie informacji wizualnej” Anny Myczkowskiej-Szczerskiej (wyd. przez ASP im. Jana Matejki w Krakowie), a wśród słowników i encyklopedii – książkę „Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words” Mikołaja Glińskiego, Matthew Daviesa i Adama Żuławskiego (Instytut Adama Mickiewicza).

Najlepsze albumy 

Wśród albumów nagroda przypadła „Polskiemu Teatrowi Tańca 1973–2018” (wyd. przez Polski Teatr Tańca) oraz książce „Wdzięczność” Tamary Pieńko i Alicji Długołęckiej (Drukarnia AKAPIT), a w kategorii „katalogi i wydawnictwa bibliofilskie” – książce „Rewolucja w sypialni. Łóżka w XIX wieku” Małgorzaty Korżel-Kraśnej (wyd. Muzeum Narodowe we Wrocławiu).

Nagroda honorowa 

Ponadto Jury przyznało Nagrodę Honorową Andrzejowi Dybowskiemu za „najwyższą jakość składu w publikacjach Biblioteki Narodowej i typograficzne wyczucie subtelności tekstów”. Także Towarzystwo Bibliofilów Polskich w Warszawie tradycyjnie przyznało swoją Nagrodę Honorową, która przypadła Annie Nałęckiej-Milach, autorce projektu graficznego albumu „Fortepian Chopina /Chopin’s Piano” z fotografiami Wojciecha Grzędzińskiego (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina).

Wręczenie nagród odbyło się w czwartek, pierwszego dnia 10. Warszawskich Targów Książki, które do niedzieli odbywają się na Stadionie PGE Narodowym.

Czytaj też:

Znamy laureatów tegorocznej 44. nagrody imienia Oskara Kolberga

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone