SŁUCHAJ ONLINE
MENU

W Warszawie dwa procent bezrobocia, w Szydłowcu – ponad 20. Nierówny rozwój Mazowsza

fot. Pixabay

Przepaść w poziomie bezrobocia między Warszawą a resztą województwa. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z maja na południu Mazowsza osiąga ono nawet 24 procent. Nierówny rozwój województwa może niekorzystnie wpłynąć na kolejny podział unijnych środków.

5,2 proc. – tyle wynosi bezrobocie na Mazowszu. Jednak jeśli wyjmiemy z tej statystyki Warszawę z jej niecałymi dwoma procentami i dziewięć okolicznych powiatów, okazuje się, że dostrzeżemy przepaść między stolicą a resztą regionu.

Niechlubnym liderem w skali kraju jest Szydłowiec. W maju stopa bezrobocia wynosiła tam 24 procent, a 10 lat temu – ponad 40. – Szydłowiecki pośredniak ma oferty pracy, ale brakuje chętnych – mówi dyrektor PUP w Szydłowcu Tadeusz Piętowski.

Znalezienie pracy w powiecie szydłowieckim nie jest łatwe – odpowiadają bezrobotni

Największą liczbę bezrobotnych stanowią w Szydłowcu osoby po „pięćdziesiątce”. W lipcu do szydłowieckiego pośredniaka zgłosiło się 40 byłych już pracowników zamkniętego w marcu zakładu Biella. Zwolniono tam 180 osób.

Powiat makowski

W powiecie makowskim bezrobocie sięga z kolei poziomu 17 proc. – informuje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Makowie Mazowieckim Andrzej Jastrzębski.

To powiat rolniczy, stąd tak wysokie bezrobocie – tłumaczy Jastrzębski

Trudna sytuacja jest również w powiecie gostynińskim, gdzie stopa bezrobocia w maju wynosiła 14,5 proc. – To i tak najlepiej w historii naszego powiatu – komentuje kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gostyninie Elżbieta Sielaczek.

Prawie 60 proc. bezrobotnych w powiecie gostynińskim pochodzi ze wsi, a tam brakuje pracodawców i – jak mówi Sielaczek – występuje „bardzo uboga infrastruktura komunikacyjna”.

Walka o unijne pieniądze

Komisja Europejska chce, by cały obszar Mazowsza został zakwalifikowany do regionów „lepiej rozwiniętych”, czyli najbogatszych miejsc w UE. To z kolei byłoby bardzo niekorzystne dla naszego województwa przy podziale środków na lata 2021-2027.

O dofinansowanie terenów poza stolicą stara się marszałek Adam Struzik, który podkreśla, że mamy do czynienia z dużymi dysproporcjami.

Potwierdzają to różnice w PKB na jednego mieszkańca. – Ma to wpływ na unijne dofinansowanie. Mazowsze traci przez dobrze funkcjonujący „obwarzanek warszawski” – wyjaśnia marszałek.

Struzik stara się w Unii, by przy przydzielaniu funduszy w budżecie wspólnoty na lata 2021–2027 uwzględnić statystyczny podział Mazowsza.

Co z tym rozwojem?

Współczesny rozwój gospodarczy koncentruje się na dużych miastach – mówi dr Aleksander Łaszek – główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Pozostałe regiony mają szansę na rozwój, ale nie dogonią dużych miast – ocenia Łaszek.

Zauważają to również pracownicy, którzy przenieśli się do Warszawy za pracą.

Dlatego Warszawa i jej sąsiedzi wciąż przyciągają nowych mieszkańców.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone