SŁUCHAJ ONLINE
MENU

W Warszawie będzie nowa kociarnia. Powstanie w Wawrze do 2025 roku

W Warszawie powstanie nowa kociarnia/fot. Pxhere

Kolejna kociarnia pojawi się w Warszawie. Miasto uzyskało decyzję o warunkach zabudowy dla nowego budynku kociarni. Obiekt, którym zarządzać będzie warszawskie Schronisko na Paluchu, ma powstać w Wawrze w ciągu najbliższych trzech lat.

Kociarnia ma być przestrzenią dla bezdomnych i okaleczonych wolno żyjących kotów. Budynek będzie funkcjonował jako filia warszawskiego Schroniska na Paluchu, które wraz z powstaniem kociarni będzie stanowiło przestrzeń wyłącznie dla psów.

Kiedy nowa kociarnia?

Nowy budynek wyłącznie dla kotów z pewnością zwiększy komfort wszystkich zwierząt, które przebywają w Schronisku na Paluchu. Czworonogi będą miały więcej przestrzeni oraz zapewnioną profesjonalną opiekę i leczenie w znacznie lepszych warunkach, a to wszystko już w 2025 roku – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Od wielu lat szukaliśmy odpowiedniego miejsca do budowy drugiego schroniska dla bezdomnych zwierząt lub jego filii. Musieliśmy jednocześnie mieć na względzie obowiązujące wymogi weterynaryjne, co ograniczało nasze pole działania. Jednak finalnie udało się znaleźć odpowiedni teren, dzięki wsparciu dzielnicy Wawer – zaznaczyła dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy Magdalena Młochowska.

Nowa kociarnia powstanie przy ul. Wał Miedzeszyński 76.

Lepiej bez psów

Budynek jest potrzebny, bo Schronisko na Paluchu jest za małe, aby zapewnić odpowiedni komfort wszystkim przebywającym tam bezdomnym zwierzętom. Rozbudowa obecnego obiektu dla kotów, z uwagi na ścisłą zabudowę, byłaby technicznie i organizacyjnie trudna do realizacji. Sytuacji nie rozwiązałaby również budowa nowej kociarni w miejscu obecnej.

Obiekt w Wawrze będzie czterokrotnie większy niż dotychczasowa przestrzeń dla kotów w Schronisku na Paluchu. W nowym budynku koty będą miały zapewnioną opiekę i leczenie w spokojnych warunkach – bez obcych zapachów i hałasu powodowanego szczekaniem psów. To z kolei będzie pozytywnie wpływać na socjalizację kotów. Na zwiększenie komfortu czworonogów wpłynie również bliskość terenów leśnych.

Nowa kociarnia będzie wyposażona w woliery, żeby koty mogły swobodnie korzystać z zielonej przestrzeni. Będą w niej również sale operacyjne, sale rehabilitacyjne, gabinety zabiegowe i izolatki. – Kot ma swój charakter, nie znosi narzucania mu swojej woli, w związku z tym idziemy w kierunku, aby zwrócić się z naszymi propozycjami do oczekiwań kotów, bo one w tym miejscu są najważniejsze – mówił w kwietniu dyrektor schroniska Henryk Strzelczyk.

Kociarnia w Wawrze to kolejna inwestycja warszawskiego Schroniska na Paluchu. Obecnie trwają też prace projektowe dla nowego oddziału geriatrii dla psów w placówce. Inwestycja ma zostać zrealizowana w 2023 r.

Czytaj też:

Przychodnia: „Adoptuj Warszawiaka” – Schronisko na Paluchu ze swoją akcją

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone