SŁUCHAJ ONLINE
MENU

W tym tygodniu zawyją syreny. To próba systemu ostrzegania

fot. Mazowiecki UW

W dniach 17-21 maja planowane jest uruchomienie na Mazowszu syren alarmowych wchodzących w skład powiatowych i miejskich systemów ostrzegania i alarmowania – podał Mazowiecki Urząd Wojewódzki. „Będzie to trening systemu wczesnego ostrzegania towarzyszący ćwiczeniu Renegade–Sarex-21” – wyjaśniono.

Jak zaznaczył urząd, podczas ćwiczenia uruchomiony zostanie trzyminutowy modulowany dźwięk syren sygnalizujący ogłoszenie alarmu. – Odwołanie alarmu nastąpi poprzez trzyminutowy ciągły dźwięk syren – zaznaczono w komunikacie.

– Ponadto emitowane będą komunikaty głosowe wynikające z przebiegu ćwiczenia informujące o rozpoczęciu treningu oraz próbie systemu ostrzegania i alarmowania – dodano.

Urząd wyjaśnił, że włączenie syren alarmowych jest elementem ćwiczenia na wypadek powiadamiania o zagrożeniu nalotów z powietrza. – W związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności – podkreślono.

Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt.

Syreny zostaną uruchomione przez wojewódzkie, powiatowe oraz miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego.

Czytaj też: Płock. Staranowany radiowóz i ranny policjant po pościgu za złodziejami. Padły strzały ostrzegawcze

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone