SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mniej chorych na COVID-19 w płockich szpitalach

Koronawirus w Polsce/fot. PAP/EPA/Attila Balazs

Wojewódzki Szpital Zespolony  w Płocku i będący jego oddziałem szpital tymczasowy odnotowały spadek liczby pacjentów z COVID-19. Obecnie hospitalizowanych jest tam łącznie 87 chorych tej grupy, gdy tydzień temu było to 104 takich pacjentów.

– Mam niezłe wiadomości. Patrząc na ostatni tydzień, gdy mieliśmy w granicach stu hospitalizowanych pacjentów covidowych, a tydzień temu było ich 104, to dzisiaj mamy 87 pacjentów – powiedział podczas poniedziałkowej telekonferencji dyrektor płockiego szpitala zespolonego Stanisław Kwiatkowski.

Jak przekazał, w poniedziałek rano w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przebywało 47 chorych na COVID-19, a w szpitalu tymczasowym 40; 11 osób z ogólnej liczby pacjentów tej grupy wymagało w tym czasie leczenia pod respiratorami – płocka placówka ma 39 łóżek covidowych, w tym 10 intensywnej terapii, a szpital tymczasowy 64 takie łóżka, w tym 4 intensywnej terapii.

„Małe zagrożenie niewydolności”

Dyrektor płockiego szpitala przyznał, że placówka ta nadal poszukuje specjalistycznego personelu, głownie pielęgniarek anestezjologicznych, by zwiększyć liczbę łóżek intensywnej terapii w szpitalu tymczasowym – wcześniej planowano ich 10, a także szuka lekarzy, by zabezpieczyć obsadę w przypadku, gdy konieczne byłoby zwiększenie tam ogólnej liczby łóżek covidowych poprzez uruchomienie kolejnego modułu.

Kwiatkowski ocenił, że uruchomiony w poniedziałek w innej placówce medycznej w Płocku – w Szpitalu Świętej Trójcy – oddział dla chorych na COVID-19 z 50 łóżkami, w tym 5 intensywnej terapii, będzie znaczącym wsparciem dla Szpital w  w leczeniu tej grupy pacjentów. – Bardzo się cieszymy, że będziemy mieli pomoc w leczeniu covida w Płocku – oświadczył.

Kwiatkowski zaznaczył jednocześnie, iż liczy się z tym, że w związku z otwarciem oddziału covidowego w Szpitalu Świętej Trójcy, który powstał tam na dwóch oddziałach – internistycznym i pediatrycznym – liczba pacjentów z tych grup zwiększy się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. – Nie ma obecnie dużego zagrożenia niewydolności, ale wymaga to ciągłego monitorowania – podkreślił.

Problemy z dostawą szczepionek

Dyrektor płockiej placówki wyliczył przy tym, że w placówce tej w poniedziałek rano z ogólnej liczby łóżek o profilu internistycznym na części oddziałów były wolne miejsca, jak np. po 5 na oddziale płucnym czy wewnętrznym, ale już w przypadku oddziału kardiologii brak było wolnych miejsc, a na oddziale neurologicznym funkcjonowało 11 tzw. dostawek, co oznacza, że o tyle ponad stan zwiększono tam liczbę dostępnych miejsc.

Kwiatkowski zwrócił też uwagę na pojawiające się problemy z dostawami odpowiedniej liczby szczepionek na COVID-19, co w ostatnim czasie opóźniło w płockim szpitalu szczepienie służb mundurowych. – Są problemy z dostawą szczepionek. Nie zawsze te szczepionki dojeżdżają w ilości, które są zamówione. Są opóźnienia w szczepieniach policjantów, strażaków. Na sobotę nie dojechała pewna partia szczepionek – zaznaczył.

Jak dodał dyrektor szpitala zespolonego, zdarza się także, że nie wszyscy zarejestrowani na szczepienia przeciwko COVID-19 stawiają się w wyznaczonym terminie, co także powoduje komplikacje. – Wtedy uruchamiana jest lista zastępcza. Praktycznie codziennie poszukujemy w ten sposób osób kwalifikowanych, uzupełniając cykl szczepień, żeby nie zmarnowała się żadna szczepionka – wyjaśnił Kwiatkowski.

Czytaj też:

Płock. Szpital św. Trójcy z oddziałem covidowym. „Duże odciążenie dla pozostałych placówek”

Przasnysz. Ruszył pilotażowy punkt masowych szczepień na COVID-19

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone