SŁUCHAJ ONLINE
MENU

W Śródmieściu odsłonięto tablicę upamiętniającą poetkę Julię Hartwig

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Julię Hartwig/fot. PAP/Zofia Bichniewicz

W Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 68/70 odsłonięto tablicę upamiętniającą poetkę, eseistkę i tłumaczkę Julię Hartwig. W tym roku przypada setna rocznica jej urodzin.

To kolejna tablica upamiętniająca wybitną postać – poetkę związaną z Warszawą. Dlatego dziękuję inicjatorom za szybką realizację pomysłu – to ważne, żebyśmy także w przestrzeni publicznej dbali o pamięć o osobach, z których stolica jest dumna. Oprócz tego razem ze Staromiejskim Domem Kultury prowadzimy w tym roku wiele działań promujących literaturę, szczególnie poezję – powiedziała podczas uroczystości zastępczyni prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Poetycką opowieść można snuć szczególnie w tym miejscu, na kamienicy wisi już tablica męża poetki – Artura Międzyrzeckiego, również wybitnego poety. Mieszkańcy pamiętają i chcą pamiętać o swoich literackich sąsiadach – dodała.

Poetka czystego głosu i wysokiej nuty

Radę Warszawy reprezentowała podczas uroczystości Anna Nehrebecka-Byczewska przewodnicząca Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego, która podkreśliła, że – choć miejscem urodzenia poetki jest Lublin, a nie Warszawa – to właśnie z tym miastem związała właściwie całe swoje dorosłe życie.

Julia jest poetką czystego głosu i wysokiej nuty. Wrażliwa, pełna niuansów, delikatna i precyzyjna. Jej wiersze są dla mnie jak szept przyjaciela. „W imponujący sposób pisarka potrafi przekraczać granice między poezją i prozą” – pisał Adam Michnik, a ja podpisuję się w całości pod tymi słowami – mówiła Nehrebecka-Byczewska, która przeczytała także fragment poezji poetki.

Rodzinę Julii Hartwig reprezentował Maciej Czajkowski, który przeczytał list od córki poetki mieszkającej w USA. Daniela Lehtinen podziękowała władzom Warszawy za pamięć o jej matce, a wspólnocie mieszkaniowej za inicjatywę umieszczenia tablicy, na domu, w którym w dzieciństwie mieszkała.

Nie tylko poetka

Julia Hartwig była autorką kilkunastu zbiorów poezji, prozy poetyckiej, monografii, esejów, tłumaczeń, książek dla dzieci. W czasie wojny była łączniczką Armii Krajowej.

W 2011 roku została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia, nie tylko w uznaniu zasług dla polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy twórczej, ale również w uznaniu zasług dla niepodległości i przemian demokratycznych w Polsce. Wspólnie z mężem, Arturem Międzyrzeckim, którego w 2012 roku upamiętniono również tablicą, włączała się w wiele akcji opozycyjnych w czasach PRL.

Czytaj też:

Muzeum Narodowe odzyskało obraz „Pod brzozami” [ZOBACZ]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone