SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Bezpłatne konsultacje w kierunku choroby Alzheimera w stolicy

fot. Pixabay

Z bezpłatnych konsultacji neurologicznych w kierunku choroby Alzheimera będą mogli skorzystać w sobotę mieszkańcy Warszawy i okolic. Organizator akcji – Fundacja NEUCA dla Zdrowia – zaprasza osoby, które ukończyły 50 rok życia.

Badania będą przeprowadzane 23 lutego 2019 r. od godziny 9.00 w Warszawie przy ul. Marymonckiej 14/1. Obowiązują na nie zapisy, których można dokonać telefonicznie pod numerami telefonów: 32 746 25 00 lub 800 154 053 w dni powszednie od godziny 8.00 do 20.00. Jeśli pacjent posiada inne wyniki badań w kierunku choroby Alzheimera, najlepiej, aby zabrał je ze sobą.

Konsultacje lekarskie

Konsultacje polegają na rozmowie z lekarzem neurologiem, który na podstawie wywiadu medycznego oraz specjalistycznych testów oceni, czy pacjent wykazuje objawy typu alzheimerowskiego. Istnieje również możliwość pogłębienia badania u pacjentów z podejrzeniem choroby Alzheimera oraz skorzystania z programu badań specjalistycznych ośrodków Pratia, które wraz z Fundacją NEUCA dla Zdrowia są organizatorem wydarzenia.

Początkowe objawy 

Początkowe objawy choroby Alzheimera nie są jednoznaczne. Należą do nich nie tylko zaburzenia pamięci, ale również zmienność nastrojów z elementami depresji. Często przypisuje się to bardziej zaawansowanemu wiekowi pacjenta, ale może być to obraz choroby Alzheimera. Wśród codziennych trudności, z jakimi mogą zmagać się osoby, u których rozwija się to schorzenie, eksperci wymieniają: częste zadawanie tych samych pytań, momenty zatrzymania myśli, zapominanie, o czym się przed chwilą rozmawiało, albo, że miało się umówione spotkanie z przyjacielem, niepamiętanie, gdzie zostawiło się rzeczy codziennego użytku, ale też smutek, przygnębienie, zmiana nastrojów, utrata zainteresowań. Chorzy mogą mieć np. trudności w liczeniu pieniędzy podczas zakupów lub trudno im policzyć sprawnie od 12 do jednego. – Jeśli martwi nas pogarszająca się sprawność w tym zakresie to zachęcam do wykonania badań profilaktycznych. To tylko 15 minut, które może zdecydować o szybkim wykryciu choroby – mówi Beata Korzeniewska, prezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia. Organizatorzy akcji zwracają uwagę, że wczesna diagnoza pozwala zastosować pewne metody terapeutyczne opóźniające rozwój alzheimera.

Niska profilaktyka 

Z raportu pt. „Sytuacja osób chorych na chorobę Alzheimera w Polsce. Raport RPO”, który powstał w 2016 r. w ramach prac Komisji Ekspertów przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, wynika, że na alzheimera w Polsce choruje blisko pół miliona osób. Jednak w najwcześniejszym stadium tej choroby zaledwie 20 procent chorych ma właściwie postawione przez lekarza rozpoznanie. Co więcej, tylko trzy procent Polaków w wieku od 60 lat wzwyż miało badaną pamięć przez lekarza rodzinnego z jego własnej inicjatywy.

Najwyższa Izba Kontroli wskazała w raporcie pt. „Opieka nad osobami chorymi na chorobę alzheimera oraz wsparcie dla ich rodzin”, że w Polsce brakuje szczególnie badań przesiewowych w kierunku choroby Alzheimera, które identyfikowałyby osoby podatne na zachorowanie.

Czytaj też:

Zakończył się remont Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy Kopernika

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone