SŁUCHAJ ONLINE
MENU

W powiecie węgrowskim powstanie kolejna farma wiatrowa

fot. Pixabay

W powiecie węgrowskim powstanie nowa farma wiatrowa. Budowę Korytnicy II rozpoczęła hiszpańska spółka Iberdrola. Nowa farma ma produkować 150 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię 40 000 polskich gospodarstw domowych.

Zgodnie z informacją Iberdroli farma wiatrowa Korytnica II ma mieć moc zainstalowaną 50,4 MW, będzie zlokalizowana w województwie mazowieckim obok istniejącej już farmy Korytnica I (82,5 MW). Nowa farma będzie wyposażona w 14 turbin wiatrowych Vestas o mocy 3,6 MW. „Nowo wybudowana farma wyprodukuje 150 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię 40 000 polskich gospodarstw domowych” – przekazała firma.

Produkcja z farmy wiatrowej Korytnica II będzie sprzedawana także w drodze umowy zakupu energii (PPA) z wiodącym producentem energii odnawialnej Statkraft, wspartej kontraktem na różnice kursowe (CfD), uzyskanym na czwartej aukcji przeprowadzonej w Polsce w czerwcu 2021″ – wskazano w informacji prasowej.

Start w przyszłym roku

Iberdrola przypomniała, że obecne trwają prace modernizacyjne na terenie istniejącej stacji 30/110kV Pniewnik, które umożliwią przyłączenie elektrowni do sieci. „Instalacja drugiego transformatora (30/110kV; 63MVA) umożliwi przyłączenie elektrowni wiatrowej Korytnica II do sieci dystrybucyjnej Wind Field Korytnica” – wyjaśniono.

Elektrownia wiatrowa ma rozpocząć działalność w pierwszym kwartale 2023 r. Wraz z działającymi już elektrowniami Zopowy (30MW) na Opolszczyźnie oraz Korytnica I (82,5 MW), zwiększy moc lądowej energetyki wiatrowej Iberdroli w Polsce do 163 MW.

Iberdrola to hiszpańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Bilbao produkujące energię elektryczną. Zgodnie z informacją spółki firma obsługuje ponad 31 milionów klientów w 12 krajach. Jest największym hiszpańskim koncernem energetycznym o największej wartości giełdowej. Spółka jest notowana na giełdzie Euro Stoxx 50.

Czytaj też:

Mostostal zapewni zatrudnienie studentom siedleckiego UHP

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone