SŁUCHAJ ONLINE
MENU

W Porcie Czerniakowskim odbyło się wodowanie szkuty „Dar Mazowsza” [zobacz]

fot. Renata Kaznowska/Twitter

W ramach trwającego „Roku rzeki Wisły”, w piątek dokonano uroczystego wodowania szkuty, jednostki kojarzonej z tradycyjną żeglugą wiślaną. Statek nazwany „Darem Mazowsza” ma popularyzować największą polską rzekę oraz ideę żeglugi śródlądowej.

– Takie szkuty były budowane przed II wojną światową. Szkuta wiślana wraca do Portu Czerniakowskiego i na Wisłę. Już niedługo będzie można zobaczyć pod Zamkiem Królewskim taki widok, jak z obrazów Canaletta. Marzy się nam odrodzenie programu szkutnictwa tradycyjnego, marzy nam się więcej takich jednostek, bo w ten sposób możemy budować przyszłość tej rzeki – powiedział Robert Jankowski z fundacji Rok Rzeki Wisły. – Szkuta jest wynikiem wspólnego wysiłku wielu ludzi dobrej woli, którzy postanowili budować dobrą markę Wisły – dodał.

Armatorem szkuty jest Muzeum Sportu i Turystyki (MSiT). Jednostka ma promować muzeum, tradycyjną turystykę i zachęcać ludzi do spędzania czasu nad Wisłą.

– Wymyśliliśmy przed rokiem, w Departamencie Kultury i Sztuki Urzędu Marszałkowskiego, że dla uczczenia roku rzeki Wisły, Muzeum Sportu i Turystki wybuduje replikę szkuty wiślanej. Szkuty pływały po Wiśle w XVII i XVIII wieku. Dlaczego dziś nie ma pływać replika takiej szkuty, po Wiśle i innych akwenach, sławiąc Mazowsze i Muzeum Sportu i Turystyki? – powiedział PAP dyrektor MSiT Tomasz Jagodziński.

Budowę „Daru Mazowsza” sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM). „Matką chrzestną” jednostki została Izabela Stelmańska z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM.

– Chciałam podziękować wszystkim zaangażowanym w projekt powstania szkuty. Jest to uroczysty finał roku Wisły, ale dla nas ten rok będzie jeszcze trwał wiele lat – powiedziała Stelmańska.

„Dar Mazowsza” ma być przeznaczony do rejsów po Wiśle, podczas których na jego pokładzie będą się odbywały lekcje edukacyjne na temat: historii sportu, igrzysk olimpijskich, turystyki i największej z polskich rzek.

Wydarzenie w Porcie Czerniakowskim połączono z prezentacją łodzi uczestniczących w Regatach Drewniaków Wiślanych.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone