SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Początek naboru do szkół średnich w Warszawie. Jak się zapisać?

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Od dziś będzie już można składać wnioski o przyjęcie do klas pierwszych stołecznych szkół ponadpodstawowych. W roku szkolnym 2021/2022 na kandydatów czeka w Warszawie blisko 21 tysięcy miejsc.

Samorządowe szkoły ponadpodstawowe w roku szkolnym 2021/2022 przygotowały ok. 21 tys. miejsc, a najwięcej licea ogólnokształcące – aż 13 803. Z kolei w technikach czeka na uczniów 5968 miejsc, a w szkołach branżowych I stopnia – 1198.

Pomogą mapy

Aby pomóc w wyborze szkoły przygotowaliśmy wygodny przewodnik po bogatej ofercie naszych szkół ponadpodstawowych Wybierz szkołę dla siebie – poinformowała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Jak zaznaczyła, kandydaci znajdą w nim krótkie opisy zawodów, wykaz techników, szkół branżowych I stopnia oraz liceów ogólnokształcących. – Wygodne mapy pomogą zlokalizować szkołę w wybranej dzielnicy – dodała. – Mam nadzieję, że dostaniecie się do wymarzonych placówek – powiedziała wiceprezydent Kaznowska, życząc kandydatom powodzenia.

Magistrat zaznacza, że szczegółowy informator dostępny jest na stronie: edukacja.warszawa.pl.

Ratusz przypomina także ważne dla kandydatów terminy i informacje.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w stolicy będzie prowadzona wyłącznie elektronicznie TUTAJ. Ósmoklasiści ze szkół prowadzonych przez m.st. Warszawę zalogują się loginami i hasłami, które otrzymają w swojej szkole podstawowej. Natomiast uczniowie z innych szkół i miejscowości będą musieli założyć konto samodzielnie.

Wnioski o przyjęcie do klas pierwszych szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami można składać od 17 maja do 21 czerwca, a w przypadku oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych, wstępnych, sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania sportowego oraz oddziałów, do których obowiązuje sprawdzian uzdolnień kierunkowych – od 17 do 31 maja.

Od 1 do 14 czerwca w szkołach przeprowadzane będą sprawdziany uzdolnień kierunkowych, kompetencji językowych, predyspozycji językowych i próby sprawności fizycznej (terminy sprawdzianów ustalają dyrektorzy). Wyniki zostaną ogłoszone do 17 czerwca.

Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty będzie można dołączyć do wniosku od 25 czerwca do 14 lipca.

Ostateczne listy początkiem sierpnia

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 22 lipca, a listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych – 2 sierpnia.

Postępowanie uzupełniające w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych będzie prowadzone od 3 sierpnia.

Miasto podkreśla, że powyższe terminy nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych. Harmonogramy postępowania rekrutacyjnego do tych szkół ogłosi kurator oświaty.

Wydrukowany i podpisany wniosek kandydat będzie składał w szkole pierwszego wyboru wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów. Można będzie to zrobić osobiście, przesłać skany mailem na adres podany na stronie internetowej szkoły lub złożyć bezpośrednio w systemie elektronicznego naboru.

Czytaj też:

Kolejni uczniowie wracają do szkół. Mniej nauki, więcej integracji

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone