SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

W marcu otwarcie kolejnego peronu na stacji Warszawa Zachodnia

W marcu otwarcie kolejnego peronu na stacji Warszawa Zachodnia/fot. RDC

Kolejny, trzeci już peron po modernizacji zostanie udostępniony podróżnym na stacji Warszawa Zachodnia w marcu tego roku – poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Jak dodał prezes PKP S.A Ireneusz Merchel, już jedna trzecia całej inwestycji jest gotowa.

Na stacji prowadzone są teraz prace związane z budową peronu numer 8 oraz przejścia podziemnego i tunelu tramwajowego.

Przystępujemy do drugiej fazy – mówił dyrektor kontraktu Jakub Konkiewicz. – Realizowane będą obiekty na zachodniej części stacji. Są to bardzo duże obiekty o łącznej długości ponad 1,5 km. W ramach tej drugiej fazy przeniesiemy się bardziej na zachód. Tutaj oddamy peron nr 8 i dopiero po zakończeniu obiektów, przejdziemy do kolejnych peronów, czyli 5, 4 i 3 – wyjaśnił.

Już 35 procent prac za nami – mówił prezes PKP S.A Ireneusz Merchel. – Już wymienione zostało ponad 6 km torów, ponad 40 rozjazdów, ale to co jest najważniejsze i widoczne, to zadaszenie, kładka, przejście podziemne, które jest realizowane. Mogę powiedzieć, że zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez wykonawcę, wszystkie prace są realizowane – zapewnił.

Podróżni korzystają z 200-metrowego odcinka kładki od ulicy Tunelowej. Tędy zapewniony jest dostęp na perony nr 6, 5, a od 16 stycznia do peronu nr 7. Od peronu nr 5 otwarte jest przejście podziemne w stronę Alei Jerozolimskich.

Koszt modernizacji stacji Warszawa Zachodnia jest szacowany na 2 miliardy złotych. W 2023 roku cała infrastruktura ma zostać oddana do użytku.

Stacja Warszawa Zachodnia to największy w Polsce pod względem liczby kursujących pociągów węzeł kolejowy. Średnio na dobę przez stację przejeżdża około tysiąca składów pasażerskich aglomeracyjnych, regionalnych, dalekobieżnych krajowych i międzynarodowych.

Czytaj też:

Przebudowa Warszawy Zachodniej. Nowy tunel jest już otwarty

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone