SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prezydent weźmie udział w obchodach 77. rocznicy wybuchu PW

fot. PAP/Adam Warżawa

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego; wręczy odznaczenia państwowe, a w godz. „W” razem z powstańcami złoży kwiaty pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach – powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.

W niedzielę, 1 sierpnia, minie 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. – Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to będzie znów ten moment, w którym w czasie popandemicznym będziemy mogli wreszcie się spotkać razem, spotkać też bohaterów tamtych dni, których zostało już tak niewielu, ale dzięki którym pamiętamy. Oni przekazują nam pamięć o tamtych dniach – powiedział minister w KPRP.

Odznaczenia dla Powstańców

Jak dodał, Andrzej Duda rozpocznie udział w obchodach rocznicowych od piątkowej uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego, podczas której wręczy odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania, kombatantom oraz osobom zasłużonym dla upamiętnienia tamtych wydarzeń. – Tam też prezydent spotka się, jak zawsze, z grupą powstańców, kombatantów – poinformował Kolarski.

W sobotę prezydent będzie uczestniczył we Mszy Świętej, a następnie w uroczystym Apelu Poległych na Placu Krasińskich pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia, tak jak to ma miejsce już od kilku lat, pan prezydent będzie na Woli. Tam konsekwentnie przypomina o tej wielkiej tragedii ludobójstwa, które dokonało się w pierwszych dniach sierpnia, o ludobójstwie ludności Warszawy, ludności Woli. O tej wielkiej, niewyobrażalnej niemieckiej zbrodni – powiedział Kolarski.

– Prezydent co roku jest w innym miejscu, tych miejsc są dziesiątki. W tym roku prezydent upamiętni blisko 7 tys. ofiar, które zostały zamordowane na terenie dawnej fabryki Franaszka przy ul. Wolskiej. Będzie również krótka chwila rozmowy z mieszkańcami, z osobami z najbliższej okolicy i z osobami, które opiekują się tym i innymi miejscami pamięci, w których doszło do masakry – podkreślił prezydencki minister.

Jak dodał, w niedzielę, 1 sierpnia, o godz. 17 – w godzinie „W” – prezydent razem z powstańcami złoży kwiaty pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach. Wieczorem Andrzej Duda weźmie udział we wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.

Czytaj też:

Powstańcy apelują o pamięć w rocznicę wybuchu PW

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone