SŁUCHAJ ONLINE
MENU

W internecie ruszają „Polsko-rosyjskie korepetycje z poezji”

fot. Pixabay

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (CPRDiP) wspólnie z Fundacją Plac Teatralny i rosyjskim portalem teatralnym Latający Krytyk zorganizowały przedsięwzięcie „Polsko-rosyjskie korepetycje z poezji online”, które rozpocznie się 1 czerwca na Facebooku i YouTube CPRDiP.

Jak poinformował na stronie internetowej Instytut Książki, do udziału w przedsięwzięciu zaproszono „wybitnych polskich i rosyjskich aktorów, m.in.: Krystynę Jandę, Mirosława Bakę, Kingę Preis, Jerzego Trelę oraz Julię Aug, Igora Jasułowicza, Annę Aleksachinę i Michaiła Okuniewa”. Aktorzy przeczytają wiersze mistrzów XX-wiecznej polskiej i rosyjskiej poezji, m.in.: Juliana Tuwima, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Josifa Brodskiego, Mariny Cwietajewej i Anny Achmatowej.

Podczas piętnastu odcinków zamieszczanych przez najbliższe trzy miesiące, w każdy poniedziałek, na Facebooku i kanale YouTube CPRDiP „aktorzy z Polski przybliżą polskim widzom współczesną poezję rosyjską, a rosyjscy aktorzy rosyjskim widzom – polską”. „Dzięki krótkim filmom internauci z obu krajów będą mogli zapoznać się z przekładami wybitnych tłumaczy i zarazem poetów – Josifa Brodskiego przybliżał polskim czytelnikom Stanisław Barańczak, a Czesława Miłosza rosyjskojęzyczni odbiorcy poznawali dzięki Natalii Gorbaniewskiej” – czytamy na stronie Instytut Książki.

Nasz bezpośredni kontakt z aktorami i teatrem jest od kilku miesięcy niemożliwy. Chcemy więc poprzez +Polsko-rosyjskie korepetycje z poezji online+ połączyć ze sobą świat artystów i widzów, tworząc polsko-rosyjski zdalny mini-teatr, gdyż paradoksalnie właśnie teraz współpraca polskich i rosyjskich aktorów może być łatwiejsza, gdy spora część działań przeniosła się do Internetu – wyjaśniła Katarzyna Kołakowska z CPRDiP, cytowana w informacji.

Pierwszy odcinek „Polsko-rosyjskich korepetycji z poezji online” – 1 czerwca o godz. 19 na Facebooku i na kanale YouTube CPRDiP.

Czytaj też: Tylko w RDC: nowo odkryte list i wiersze Jana Brzechwy sprzed 69 lat

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone