SŁUCHAJ ONLINE
MENU

W hołdzie wolności. Śródmieście uczciło niepodległość Polski

fot. mat. praowe

We wtorek w Warszawskim Domu Technika NOT przy ul. Czackiego 3/5 odbyła się uroczysta sesja Rady Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy połączona z koncertem „W hołdzie wolności”.

Sesja została zwołana z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 28. rocznicy pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce.

Przedstawiciele władz, instytucji, kombatantów

Udział w wydarzeniu wzięło blisko 350 osób – posłowie na Sejm RP, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, środowisk kombatanckich oraz mieszkańcy.

– Możemy się różnić w poglądach, możemy się nie zgadzać, ale dopóki szanujemy siebie nawzajem i ze sobą współpracujemy, cieszymy się wolnością. Życzę nam wszystkim, abyśmy wzorem wielu pokoleń naszych rodaków zawsze mieli w sobie siłę i determinację do walki o wolną Polskę – mówił Marcin Rolnik, Przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście, otwierając uroczystą sesję.

Kolejnym punktem było wystąpienie Krzysztofa Czubaszka, Burmistrza Dzielnicy Śródmieście. W swoim przemówieniu odwołał się do historii naszego kraju, wytrwałości Polaków w dążeniu do niepodległości, a także zachęcił do zachowania pamięci o tych, dzięki którym Polska jest dziś wolna.

Docenienie wolności

Jak nietrudno zauważyć, od czasów zaborów przeszliśmy długą i krętą drogę. Cieszymy się przywilejem stanowienia o własnym losie, jesteśmy częścią zjednoczonej Europy i współdecydujemy o jej przyszłości. Obyśmy zawsze wywalczoną wolność potrafili docenić i właściwie wykorzystać – powiedział Krzysztof Czubaszek, zwracając się do zgromadzonych.

Następnie głos zabrał Rafał Trzaskowski, Poseł na Sejm RP, który podkreślił rolę oraz znaczenie samorządu terytorialnego w funkcjonowaniu dzisiejszej Polski.

Podczas sesji została również uhonorowana Zofia Gordon żołnierz Armii Krajowej, sanitariuszka biorąca udział w Powstaniu Warszawskim. Kwiaty, życzenia z okazji imienin, a także wyrazy wdzięczności za okazanie postawy „stanowiącej przykład dla dzisiejszych warszawiaków” przekazał jej burmistrz Krzysztof Czubaszek.

Najwyższy szacunek

Wzruszona Pani Zofia w kilku słowach podziękowała za pamięć, a także przypomniała, że „wolność jest wartością wartą każdej kropli krwi oraz najwyższego szacunku”.

Zamknięcie uroczystej sesji poprzedził referat „Polski samorząd terytorialny na tle przemian lat 1918–2018” wygłoszony przez prof. dr. hab. Andrzeja Piaseckiego.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert „W hołdzie wolności”. W jego programie znalazły się najpiękniejsze pieśni i piosenki patriotyczne oraz wolnościowe w jazzowej aranżacji, w tym m.in.: „Wojenko, wojenko…”, „Deszcz, jesienny deszcz” czy „Piosenka o mojej Warszawie”.

O ich wykonanie zadbali artyści: Nula Stankiewicz, Agnieszka Wilczyńska – wokale, Andrzej Jagodziński – fortepian, akordeon, aranżacje, Janusz Strobel – gitara, Robert Majewski – trąbka, Adam Cegielski – kontrabas i Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone