SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Ponad 20 pojemników z nieznaną substancją w gminie Staroźreby

fot. WIOŚ

W gminie Staroźreby niedaleko Płocka odkryto ponad 20 zbiorników po około tysiąc litrów pojemności, które wypełnione są nieustaloną substancją chemiczną niewiadomego pochodzenia. Pojemniki znalazł właściciel nieogrodzonej, zalesionej działki i powiadomił policję. Teren znaleziska zabezpieczono.

Jak przekazała w poniedziałek rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Płocku podkom. Marta Lewandowska, zawiadomienie o pojemnikach typu mauser z nieznaną substancją składowanych na terenie prywatnej działki w gminie Staroźreby właściciel tej nieruchomości zgłosił w sobotę.

– To ponad 20 zbiorników, każdy o pojemności mniej więcej tysiąca litrów. Na tę chwilę nie wiadomo, co dokładnie znajduje się w tych pojemnikach. Teren znaleziska, o którym powiadomił właściciel działki, został zabezpieczony i cały czas jest pilnowany – powiedziała podkom. Lewandowska. Jak dodała, nieruchomość, na której znaleziono pojemniki, jest nieogrodzona i zalesiona.

Według rzecznika Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku st. kpt Edwarda Mysery, po zgłoszeniu o odkryciu w gminie Staroźreby pojemników wypełnionych nieznaną substancją, na miejsce skierowano specjalną grupę chemiczną. – Substancje w zbiornikach poddano analizom. Nie stwierdzono, aby była to substancja toksyczna lub wybuchowa, natomiast pomiary wykazały, iż odczyn pH tej substancji jest lekko kwaśny – wyjaśnił st. kpt Mysera.

Nielegalne składowisko

Jak zapewnił rzecznik płockiej straży pożarnej, na miejscu nie stwierdzono wycieku substancji ze zbiorników – po przeprowadzonych oględzinach teren przekazano policji do zabezpieczenia.

O znalezieniu podejrzanych pojemników w gminie Staroźreby policja powiadomiła Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Płocku. W najbliższym czasie zebrane w sprawie materiały zostaną przekazane płockiej Prokuraturze Rejonowej, która od kilku miesięcy prowadzi śledztwo, dotyczące nielegalnych składowisk odpadów na terenie tego powiatu.

Jak informowano wcześniej, postępowanie dotyczy czterech ujawnionych nielegalnych składowisk, gdzie ujawniono substancje chemiczne. Zostało ono wszczęte, gdy pod koniec marca tego roku na terenie gmin Słupno i Wyszogród odkryto dwie naczepy z 30 pojemnikami typu mauser wypełnionymi, jak ustalił biegły, kwasem siarkowym, klasyfikowanym jako odpad niebezpieczny. Dwa nielegalne składowiska substancji chemicznych odkryto również w maju na terenie gminy Bodzanów.

Zanieczyszczenie środowiska

W ramach prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Płocku śledztwa, dotyczącego nielegalnego składowania odpadów na terenie tego powiatu zarzuty, obejmujące zanieczyszczenie środowiska oraz transportu i składowania odpadów wbrew przepisom, przedstawiono dotąd czterem osobom.

Zgodnie z Kodeksem karnym, za zanieczyszczenie środowiska substancją w takiej ilości lub postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi albo zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podobnie jak za składowanie i transport takich substancji wbrew przepisom, grozi do 5 lat więzienia.

Czytaj też:

Kolejne nielegalne składowisko odpadów koło Płocka. Jest śledztwo

Wypadek w Romanowie. Dziś sekcje zwłok czterech nastolatków 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone