SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

W czwartek w Warszawie ruszają 29. Targi Książki Historycznej

fot. Fundacja Historia i Kultura

Targi Książki Historycznej rozpoczną się w najbliższy czwartek w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. – To święto historii, historyków i czytelników książek historycznych – mówi Waldemar Michalski, prezes Fundacji Historia i Kultura, która jest jednym z organizatorów wydarzenia.

Podczas 29. odsłony Targów Książki Historycznej swoją ofertę zaprezentuje ok. 95 wydawnictw oraz 28 muzeów. – Wśród wydawnictw znalazły się zarówno te ogólnorynkowe, gdzie książka historyczna jest tylko jednym z obszarów działalności, jak i wydawnictwa specjalistyczne, w których książki historyczne stanowią wiodącą działalność. Zaprezentują się wydawnictwa akademickie i instytuty naukowe – powiedział w rozmowie Michalski.

W tym roku jest co prawda mniej wydawnictw niż w poprzednich latach, ale na pewno zainteresowani znajdą wiele ciekawych pozycji – zapewnił.

Różnorodny program

W programie targów znalazły się panele dyskusyjne, konferencje, spotkania autorskie, a także prezentacje gier strategicznych i planszowych. Targom towarzyszy również Salon Książki Muzealnej prezentujący ofertę wydawniczą wielu polskich muzeów.

Prezes Fundacji Historia i Kultura poinformował, że uczestnicy Targów Książki Historycznej będą mogli wziąć udział w konferencji wokół książki „Chełmska 21”, która w 2020 r. została wyróżniona nagrodą KLIO w kategorii edytorskiej.

Będzie można również wziąć udział w spotkaniu z prof. Andrzej Nowakiem, podczas którego historyk będzie mówił o tym, czy kult bohaterów uskrzydla, czy krępuje. Z kolei o kulisach wywiadu w III RP opowie płk Grzegorz Małecki. Czytelnicy będą mogli także wziąć udział w spotkaniu z prof. Maciejem Górnym wokół jego książki „Polska bez cudów. Historia dla dorosłych”, a także w spotkaniu z Małgorzatą Niezabitowską i Tomaszem Tomaszewskim wokół książki „W twoim kraju wojna!” zawierającej świadectwa stanu wojennego – powiedział Michalski.

Jak zapewnił, „to tylko przykładowe wydarzenia, ponieważ takich imprez będzie naprawdę bardzo dużo”.

Spotkania z autorami

Prezes Fundacji Historia i Kultura poinformował również, że w czasie Targów czytelnicy będą mogli spotkać m.in. takich autorów książek historycznych, jak prof. Tomasz Szarota, prof. Cezary Król, ks. prof. Waldemar Chrostowski, a także Tomasz Stańczyk, Adam Bujak oraz Paweł Lisicki i Marek Teler oraz wielu innych.

Jak podkreślił Waldemar Michalski, „przez 29 lat czytelnicy historyczni byli bardzo wierni”. – Targi Książki Historycznej to święto i historii, historyków, ale też miejsce, gdzie można kupić ciekawe książki – dodał.

Nagroda KLIO

Pierwszego dnia Targów zostaną także ogłoszeni laureaci konkursu na najlepszą książkę historyczną roku KLIO.

Nagroda KLIO ma pokazać czytelnikom, co w ocenach wybitnych specjalistów i historyków warto przeczytać i co może być drogowskazem dla czytelnika, że ta książka jest dobra, warta przeczytania i spełnia wszystkie oczekiwania sztuki historycznej i wydawniczej – powiedział Michalski.

Organizatorem Targów Książki Historycznej jest Fundacja Historia i Kultura oraz Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, Muzeum Zamek Królewski w Warszawie i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Targi Książki Historycznej patronatem narodowym objął prezydent PR Andrzej Duda, a patronatem honorowym – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj też:

„Narcyz przy źródle” dołącza do wystawy na Zamku Królewskim

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone