SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Premiera „Piłsudskiego”. W roli głównej Borys Szyc

fot. Next Film

W Warszawie odbędzie się w czwartek uroczysta premiera filmu „Piłsudski” w reżyserii Michała Rosy. Jest to opowieść o losach Józefa Piłsudskiego „Ziuka”, który po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego w 1901 roku ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego i z determinacją dąży do odzyskania niepodległości przez Polskę.

Reżyser filmu Michał Rosa powiedział, że kiedy zagłębił się w biografię Józefa Piłsudskiego zrozumiał, że jest to wyjątkowy bohater, którego zmienność losów jest „solą filmu”. Michał Rosa podkreślił, że choć jest to przede wszystkim film o niezwykłym człowieku, to jest to również opowieść o trudzie odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Borys Szyc. Według aktora, na ekranie zobaczymy między innymi proces kształtowania się idei Piłsudskiego, którego celem życia stała się walka o odzyskanie niepodległości Polski.

Interesowało nas, co było u zarania, co go ukształtowało, ile razy mógł być złamany, a mimo tego, nie był i się pozbierał – powiedział Borys Szyc. Podkreślił, że na ekranie zobaczymy człowieka, który miał momentami poczucie, że zdobędzie świat, a później zderzał się z rzeczywistością; najbardziej bolało go to, że sami Polacy nie do końca chcieli tych zmian.

Ten człowiek miał odwagę, mówił zawsze to, co myślał i płacił za to ogromną cenę – był przede wszystkim samotnikiem – powiedział Borys Szyc.

Rola Marii Dębskiej

W rolę Aleksandry Szczerbińskiej – nie tylko wielkiej miłości Józefa Piłsudskiego ale też jego towarzyszki w walce – wcieliła się Maria Dębska, która podkreśliła, że była to kobieta niezwykła.

Była wychowana w patriotycznym duchu; nie zgadzała się na to, że nie może mówić w szkole po polsku; od najmłodszych lat ryzykowała życie i całe swoje życie poświęciła temu, żeby Polska była niepodległa – powiedziała aktorka.

Przypomniała, że Aleksandra Szczerbińska prowadziła składy broni i zarządzała nimi, poza tym Piłsudski przydzielił jej żeński oddział strzelecki, którym dowodziła.

Film pojawi się w kinach 13 września. Czwartkowy pokaz premierowy rozpocznie się o godzinie 20.

Czytaj też: Premiera „Śpiącej królewny” w Teatrze Lalka – 7 września

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone