SŁUCHAJ ONLINE
MENU

W centrum Warszawy powstanie Nycz Tower? Spór wokół kontrowersyjnej inwestycji

fot. Pexels

– „Nie” dla Nycz Tower – grzmią aktywiści miejscy. Chodzi o kontrowersyjną inwestycję w warszawskim Śródmieściu. O planowanej budowie dyskutowali goście audycji „Jest sprawa” – Jan Śpiewak, Stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa i Krzysztof Tyszkiewicz, członek zarządu dewelopera, który w porozumieniu z kurią planuje budowę wieżowca.

Ogromny wieżowiec archidiecezji – Nycz Tower – miałby stanąć w rejonie ulicy Poznańskiej. Aktywiści miejscy przekonują, że budowa miałaby się odbyć kosztem zabytków i zieleni miejskiej. Deweloper natomiast utrzymuje, że wieżowiec wpasuje się w okoliczny krajobraz. Zabudowę spornego terenu musi zatwierdzić jeszcze Rada Miasta.

Trzy pasma

Już w 2008 roku miasto przedstawiło pełną koncepcję swojej wizji kształtowania zabudowy wysokościowej w centrum miasta – przypomniał w RDC Krzysztof Tyszkiewicz. Przypomniał, że wynikało to z ogromnej liczby wniosków o wybudowanie wieżowców. – Powstała idea trzech pasm – pasma wschodniego, dawnej Ściany Wschodniej, w zasadzie zamkniętej dla zabudowy nowymi budynkami wysokościowymi; pasma zachodniego – do stworzenia tej przeciwwagi dla budynku Pałacu Kultury i pasmo peryferyjne wzdłuż ulicy Okopowej, gdzie dzisiaj rozwija się centrum biurowe na obszarze Woli – tłumaczył gość audycji. Dodał, że w 2011 roku trwała już procedura planistyczna, związana ze Śródmieściem Południowym w rejonie ulicy Poznańskiej. – Miasto przedstawiło koncepcję na wystawie i później w publikacji, w której uwzględniono wszystkie wieżowce, o których dziś mówimy – podkreślił. Zaznaczył, że dopiero później powstał pomysł, aby archidiecezja wykorzystywała swój potencjał w tym zakresie.

„Wieżowce tak, ale nie w tym miejscu”

Jeśli chodzi o wieżowce w centrum, to jest na nie miejsce, pytanie tylko, gdzie dokładnie je stawiać – mówił natomiast Jan Śpiewak. Zwrócił uwagę, że ten fragment Śródmieścia Południowego nie został zniszczony podczas wojny. – Dzisiaj próbuje się w to miejsce wstawić zabudowę, która nie tylko zdominuje i zniszczy ten krajobraz, ale będzie dosłownie niszczyć zabytki – przekonywał. –  Wieżowce powinno się budować tam, gdzie nic nie ma. W warszawskim centrum są takie nieużytki – argumentował Śpiewak. Podsumował, że są wiec argumenty urbanistyczne, dotyczące dziedzictwa kulturowego i dotyczące środowiska, przemawiające przeciw tej budowie.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone