SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa. Korozja rury powodem awarii na Powsińskiej

Awaria ciepłownicza na Mokotowie w Warszawie/fot. RDC

Zdaniem Veolii do awarii miało dojść po tym, jak do gruntów przeniknęła woda połączona z solą stosowaną do posypywania ulic. Woda wydostająca się z pękniętej rury podmyła okoliczny teren przez co doszło do jego zapadnięcia. W efekcie tego wrzątek rozlał się na kilkuset metrach ulicy.

Ze wstępnych oględzin możemy stwierdzić, że powodem wydarzenia była miejscowa korozja rury – mówi Jakub Patala, dyrektor techniczny spółki. – Najprawdopodobniej dochodziło tutaj do przesiąków wody gruntowej, wody opadowej bardzo często wraz z solą, którą posypywane są ulice. Nasze rury znajdowały się bezpośrednio pod samą ulicą i ta woda najprawdopodobniej przedostała się przez rurę osłonową, a następnie na dół do rurociągu, powodując korozję – dodaje.

Prace na miejscu mają potrwać jeszcze przez cały weekend.- Kończymy ostatnie prace techniczne umożliwiające odtworzenie miejsca zdarzenia. Przygotowujemy front robót, by na miejsce mogli wejść drogowcy – relacjonuje Patala.

Według planów ruch na ulicy ma w całości zostać przywrócony w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Przeprowadziliśmy kontrolę całej okolicy i nie znaleźliśmy żadnych dodatkowych uszkodzeń – mówił dyrektor techniczny spółki Jakub Patala.

Płynąca woda nie stanowiła jedynie zagrożenia na samej ulicy. Dotarła ona także do okolicznych budynków i piwnic. – Jesteśmy gotowi do wszelkiej współpracy z mieszkańcami i do ewentualnych odszkodowań – mówiła rzecznik Aleksandra Żurada.

Ciepło wróciło do budynków mieszkalnych

Wznowione są dostawy ciepła do wszystkich budynków mieszkalnych w rejonie środowej awarii ciepłowniczej w Warszawie – informuje operator Veolia Energia. Bez ogrzewania został jeszcze tylko jeden budynek handlowo – usługowy znajdujący się w tej samej okolicy. Tutak ciepło ma wrócić wieczorem.

Dodatkowe autobusy

„ZTM zdecydował o wysłaniu dodatkowych autobusów przegubowych 131 i 181 na te linie, aby wzmocnić komunikację publiczną w rejonie awarii ciepłowniczej. W godzinach szczytu linię 131 będzie obsługiwało 18 pojazdów, a 180 – 20. Jutro także obsada tych linii będzie zwiększona” – przekazał w czwartek na Twitterze Warszawski Transport Publiczny.

Wskutek zamknięcia części Powsińskiej inaczej kursowały autobusy linii 131, 164, 180, 185, 187, N33 i N83.

Problemy z ogrzewaniem

„W nocy ciepło popłynęło również do Ursusa, choć mieszkańcy dzielnicy mogą odczuwać czasowe zakłócenia w dostawach, czyli np. letnie kaloryfery” – przekazała rano Veolia – spółka odpowiadająca za dostawę ciepła w mieście.

Jednocześnie Veolia potwierdziła, że od godz. 2.00 ciepło otrzymują mieszkańcy: Wilanowa, Tarchomina, Żoliborza, Pragi Północ, Targówka, Mokotowa, Ursynowa, Śródmieścia, Białołęki, Bielan, Pragi Południe, Wawra, Woli, Bemowa, Ochoty i Włoch.

Rzecznik ratusza Kamil Dąbrowa poinformował ponadto, że zmieniona została praca ciepłociągów, co umożliwiło szybkie zminimalizowanie obszaru, który odczuwa niedostatki ciepła. – „Żerań i Kawęczyn pracują z pełną mocą” – powiedział.

Wstępna przyczyna

Według wstępnych ustaleń wiadomo, że awarii uległa jedna z dwóch magistrali o średnicy 1100 mm dostarczająca ciepłą wodę z elektrociepłowni na Siekierkach.

Jak poinformowała spółka Veolia, do awarii sieci ciepłowniczej doszło w rejonie ul. Powsińskiej i Gołkowskiej. „Informacja o awarii dotarła do spółki o godzinie 9.30. Zgodnie z procedurami powołano sztab kryzysowy, a na teren awarii natychmiast skierowano dodatkowe 8 ekip pogotowia technicznego, które od razu rozpoczęły pracę nad zlokalizowaniem przyczyn i usunięciem skutków awarii” – podała Veolia Energia Warszawa.

Zakłócona praca wszystkich źródeł

Ze względu na duży wyciek wody z sieci, została awaryjnie zakłócona praca wszystkich źródeł, czyli elektrociepłowni i ciepłowni produkujących ciepło dla Warszawy.„Obecnie wydzielono obszar sieci, a źródła wytwarzana ciepła są gotowe do tego, aby przywrócić stałe parametry dostaw ciepła” – napisała spółka w komunikacie.

Jak podała spółka obecnie pracuje intensywnie nad tym, aby ciepło zostało przywrócone jak najszybciej do wszystkich mieszkańców Warszawy. „O terminach wznowienia dostaw ciepła będziemy informowali na bieżąco na naszej stronie www.energiadlawarszawy.pl – przekazała w komunikacie.

Przedstawiciele Veolii uczestniczą również w pracach sztabu kryzysowego powołanego przez prezydenta Warszawy i są w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami miejskimi.

Ranne dwie osoby

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował podczas środowej konferencji prasowej, że w związku z awarią poszkodowane są dwie osoby, które miały kontakt z gorącą wodą zalewającą piwnice i garaże.

Trzaskowski powiedział, że rozmawiał z prezesem firmy Veolia, która dostarcza ciepło do warszawskich domów. Jak mówił Trzaskowski, prezes zapewnił, że służby spółki cały czas działają, żeby usunąć awarię i zbadać jej dokładne przyczyny.

Prezydent stolicy zarządził ponadto kontrole we wszystkich szkołach, żłobkach i szpitalach, które znajdują się w pobliżu miejsca awarii.

Jak poinformowała straż pożarna, zgłoszenie o awarii ciepłowniczej na wysokości Powsińskiej 67 wpłynęło ok. 9.45. – Nastąpił wyciek gorącej wody, wytworzyła się gęsta para woda – relacjonował w rozmowie z RDC Wojciech Kapczyńśki ze stołecznej straży pożarnej.

Duże utrudnienia w ruchu

W środę zablokowana była m.in. Limanowskiego w kierunku Wiertniczej i Powsińska, odcinek ul. Idzikowskiego oraz Gołkowska. Policja organizowała objazdy. Na miejscu pracowały straż pożarna, policja, straż miejska oraz przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego. Jak podkreśla KSP, kierowcy muszą się przygotować na utrudnienia także w czwartek.

Czytaj też:

Nocny pożar w budynku PKP w Celestynowie. Nie żyje 41-latek

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone