SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Uwięzieni w bunkrze żołnierze w słuchowisku „Gdy słońce gaśnie”

Bunkier/fot. Pxhere

Żołnierze w zawalonym forcie, który stał się dla nich śmiertelną pułapką, mają jedzenia na półtora roku, ale sił na dużo mniej. Wspominają dawne czasy, robią przekop, jeden po drugim umierają. Słuchowisko „Gdy słońce gaśnie” według powieście Kazimierza Zenona Skierskiego w „Wieczorze literackim” RDC. Do usłyszenia jutro o 20:05!

Fabuła powieści i słuchowiska oparta jest na autentycznych wydarzeniach z lat 1945-1950. Akcja rozgrywa się w Orłowie pod Gdańskiem. W zawalonym forcie, zbombardowanym przez sowietów, zostało pięciu żołnierzy wehrmachtu.

Uwięzieni żołnierze wspominają minione czasy i swoje rodziny, snują plany na przyszłość, obmyślają plan wydostania się ze śmiertelnej pułapki. Zapasów jedzenia w puszkach i świec zostało im na półtora roku. Nie mają wody, zostały tylko butelki z winem. Postanawiają przekopać się przez przewody wentylacyjne. Pierwszy, na skutek poniesionych ran, umiera starszy kanonier Stanislaus Abel. Pozostali przy życiu starają się przetrwać. Realizują plan przekopu i wydostania się na zewnątrz.

Obłąkany Otto Praschke rozbija sobie głowę o skrzynię i umiera. Peter Grunewald ginie przypadkowo od odbitej od betonu kuli. Po czterech tygodniach uwięzienia w bunkrze zostali tylko Willy Kurtz i Heinrich Olbrosky. Olbrosky znajduje szczelinę, przez którą przecieka woda. Obaj żołnierze dalej robią przekop, wspierając się i dodając otuchy.

Willy, po samobójczej śmierci Olbroskyego, zostaje sam. Ma zapas jedzenia na pięć lat. Pracuje przy przekopie. Nie ma z kim rozmawiać, pisze więc i opowiada o wszystkim swojej ukochanej Agnieszce. Ma dziwne sny, czasem majaczy. „Urządza” święta Bożego Narodzenia. Traci poczucie czasu. Uwolnienie z ciemności i samotności przychodzi w lipcu 1950 roku. Willy ma 24 lata.

Premiera „Gdy słońce gaśnie” odbyła się 18 listopada 1958 roku. Reżyserem słuchowiska jest Zbigniew Kopalko. Za ilustrację muzyczną odpowiedzialny był Zbigniew Wiszniewski, a za realizację Jerzy Jeżewski.

Obsada:
Józef Wasilewski – II żołnierz
Janina Seredyńska (Głos Agnieszki
Leon Pietraszkiewicz – Kapitan
Lech Ordon – I żołnierz
Józef Nowak – Stanislaus Abel, starszy kanonier
Miłosz Maszyński – III żołnierz
Maciej Maciejewski – Heinrich Olbrosky
Zbigniew Kryński – Peter Grunewald
Włodzimierz Kmicik – Willy Kurtz, starszy kanonier
Władysław Kaczmarski – Ogniomistrz Otto Praschke
Urszula Hałacińska – Lekarka

Zapraszamy już jutro o 20:05!

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone