SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Uwaga grzybiarze na Mazowszu. Apel o ostrożność w związku z ASF

ASF na Mazowszu/fot. Pixabay

Las nie dla hodowców trzody. Rolników przed wyprawami na grzyby ostrzega Główny Lekarz Weterynarii. To przez rozprzestrzeniający się wirus afrykańskiego pomoru świń. Czerwona strefa zagrożenia obejmuje kolejne powiaty.

„W związku z trwającym sezonem zbierania owoców leśnych oraz rozpoczynającym się okresem intensywnego pozyskiwania grzybów, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Dotyczy to obszaru ochronnego (strefa żółta), obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona) oraz obszaru zagrożenia (strefa niebieska)” – napisano w komunikacie.

Kontakt ze świniami

W grzybobraniu na terenach, gdzie występuje wirus ASF, nie powinny uczestniczyć osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie.

Minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72 godziny. Ponadto, należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji.

W przypadku napotkania zwłok padłego dzika, nie należy do nich podchodzić oraz dotykać, a o fakcie znalezienia należy powiadomić właściwy powiatowy inspektorat weterynarii lub lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego, bądź lokalne służby policji albo straży gminnej – informuje Inspektorat Weterynarii.

ASF na Mazowszu

Duża część Mazowsza znajduje się w czerwonej strefie zagrożenia wirusem ASF. Wyjątkiem są obszary północne – wokół Ostrołęki oraz południowa i zachodnia granica województwa. Od początku roku w regionie odnotowano ponad 1600 padłych dzików zakażonych ASF.

Wirus żeruje nie tylko na martwych dzikach, ale też w ich ślinie. To oznacza, że łatwo przenieść wirusa do gospodarstwa na butach lub ubraniu. Inspektor sanitarny radzi hodowcom, aby pamiętali o zasadach bioasekuracji, czyli między innymi dezynfekcji obuwia i zmianie odzieży po powrocie z lasu oraz przed wejściem do budynku, w którym są świnie.

W tym roku na Mazowszu wykryto 9 ognisk ASF w hodowlach trzody. Dwa największe – w powiatach ciechanowskim i mińskim – skutkowały wybiciem ponad trzech tysięcy świń.

Czytaj też:

Cztery podradomskie gminy w czerwonej strefie zagrożenia ASF

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone