SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Usterka techniczna instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym. 300 butli z tlenem od straży pożarnej

Awaryjny transport butli z tlenem medycznym przed siedzibą Szpitala Południowego w Warszawie/fot. Paweł Supernak/PAP

Mazowiecka straż pożarna otrzymała informację o usterce technicznej instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym w Warszawie. W związku z tym prewencyjnie dostarczyła do placówki 300 butli z tlenem medycznym. Jest on niezbędny do opieki nad pacjentami chorymi na COVID-19, z których część wymaga podłączenia do respiratorów, co zwiększa pobór tlenu.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Jak przekazał rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski, informację o usterce straż otrzymała w środę po godzinie 17:00.

Chodzi o usterkę techniczną, która spowodowała nieprawidłowe funkcjonowanie instalacji tlenowej. Ta instalacja działa, ale prewencyjnie zostały ściągnięte butle. Gdyby usterka się pogorszyła i doszło do zatrzymania przeznaczania tlenu do zbiorników na zewnątrz, to mamy butle tlenowe, które można natychmiast podłączyć i ta ilość wystarcza na ok. 24 godzin – mówi Radiu dla Ciebie rzecznik mazowieckich strażaków.

Wskazał, że chodzi 300 butli 40-litrowych. Przypomniał również, że butle te stanowią zapas tlenu medycznego na potrzeby szpitali do wykorzystania w walce z wirusem SARS-CoV-2.

Sztab kryzysowy

W związku z trudnościami z wydolnością instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zadeklarował natychmiastową pomoc. Mazowiecki Urząd Wojewódzki skoordynował dostarczenie do szpitala 285 butli z tlenem (z banku tlenu). Jutro do szpitala ma być też dostarczony 3-tonowy zbiornik tlenu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz dodatkowo 100 butli.

Z inicjatywy wojewody odbył się dziś wieczorem sztab kryzysowy w Szpitalu Południowym z władzami placówki oraz wiceprezydent Renatą Kaznowską i przedstawicielami m.st. Warszawy i służb, m.in. straży pożarnej.

Podczas spotkania Wojewoda wysłuchał raportu przedstawicieli miasta i szpitala. Placówka planuje przeprowadzić prace modyfikujące instalację tlenową. Aby to zrealizować, potrzebne jest zmniejszenie jej obciążenia. W związku z tym postanowiono, że szpital w dalszym ciągu nie będzie przyjmował nowych chorych, w najbliższych dniach szpital planuje też rutynowe wypisy pacjentów, których stan zdrowia na to pozwala.

Zredukowanie obciążenia instalacji, przy wsparciu z dodatkowego zbiornika i butli z tlenem pozwoli na jej modyfikację i dostosowanie do większej liczby pacjentów.

Urząd wojewódzki zapewnił, że dzięki specjalnym bankom tlenu jest przygotowany na szybkie dostarczenie butli do placówek leczniczych.

Instalacja tlenowa niewydajna 

W poniedziałek stołeczny ratusz poinformował o wstrzymaniu przez Szpital Południowy przyjęć nowych pacjentów. Jak tłumaczył urząd, wysoka liczba przebywających w szpitalu pacjentów, z których część wymaga podłączenia do respiratorów, generuje ogromny jednoczesny pobór tlenu, co skutkuje przekroczeniem wydajności instalacji, która była zaprojektowana na zupełnie inne warunki.

We wtorek ratusz poinformował, że obecnie w Szpitalu Południowym przebywa 194 pacjentów na łóżkach zwykłych oraz 42 pacjentów na łóżkach respiratorowych. – W toku konsultacji ze specjalistami ustalono, że taki limit pacjentów powoli zapewnić odpowiednią wydajność sieci tlenowej i bezpieczeństwo pacjentów – poinformowano.

Ratusz zwrócił uwagę, że Szpital Południowy „był projektowany i budowany jako wielospecjalistyczna placówka, gdzie planowano uruchomić m.in. oddziały ginekologiczno–położniczy, chirurgii urazowej i ortopedii, chirurgii ogólnej, internę z pododdziałem kardiologicznym, a więc oddziały niewymagające tlenoterapii”.

Jednocześnie wskazano, że sytuacja w Szpitalu Południowym nie spowodowała potrzeby zamknięcia punktu szczepień przeciw COVID-19, który funkcjonuje w placówce. – Doraźne wstrzymanie przyjmowania pacjentów z COVID do placówki nie ma wpływu na działanie punktu szczepień – poinformowano.

Czytaj też:

Szpital Południowy w Warszawie wznowi przyjęcia? Są nowe ustalenia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone