SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pomoc uchodźcom z Ukrainy w znalezieniu pracy. Jakie są oferty?

Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu Centralnym w Warszawie/fot. RDC

Architekci, informatycy, pracownicy obsługi pasażerów, pracownicy sklepów i magazynów – m.in. takie oferty pracy przygotowano dla uchodźców z Ukrainy podczas Dnia Aktywizacji Zawodowej dla uciekinierów wojennych zorganizowanego we wtorek w Warszawie przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

W centrum pomocy uchodźcom wojennym znajdującym się w dawnym Empiku przy rondzie de Gaulle’a na kilku piętrach znajdują się stoiska firm, które oferują pracę uciekinierom wojennym.

PKP poszukuje m.in. pracowników obsługi klientów do tzw. infoDworców. Warunkiem zatrudnienia jest m.in. znajomość języka polskiego. Firma oferuje umowę o pracę i zarobki w wysokości ok. 16 zł na godzinę netto. – Potrzebni są również m.in. specjaliści w dziedzinie zarządzania nieruchomościami – powiedziała Martyna Górecka. Tu PKP oferuje już wyższe zarobki. Jakie? To jest uzależnione od wielu czynników, wykształcenia, stażu pracy itd.

Oferty dla specjalistów

Spółka Aplikacje Krytyczne ma ofertę dla specjalistów z dziedziny analizy biznesu, programistów oraz innych pracowników z branży IT, ale także architektów. Firma oferuje dogodnie warunki pracy na umowę. Osoby mieszkające w Warszawie mogą dzielić pracę zdalną ze stacjonarną, a pracownicy spoza stolicy mogą pracować w pełni zdalnie. – Zapotrzebowanie jest duże – podkreśliła Katarzyna Skodowska-Galas. Przyznaje, że po rozmowie osoby aplikujące o pracę, proszone są o przesyłanie CV.

Szeroką ofertę zatrudnienia uchodźców z Ukrainy na również sieć handlowa Biedronka. Jest praca dla magazynierów, kierowników magazynu, kasjerek i kasjerów itd. Firm daje umowę czasową na jeden rok. Średnie zarobki sięgają 4 tys. brutto.

– Już zatrudniliśmy prawie 730 osób ze statusem uchodźcy wojennego. Ogółem pracuje u nas 2,5 tys. obcokrajowców – przekazała koordynator ds. zatrudniania cudzoziemców Monika Piątek.

Zróżnicowany nabór

– Jestem inżynierem, kiedy Rosjanie atakowali Kijów uciekłem z Białej Cerkwi znajdującej się niedaleko Kijowa – wyjaśnił starszy mężczyzna, który przyszedł szukać pracy podczas dnia aktywizacji zawodowej. Choć pan Wiktor jest na emeryturze, musi zarobić na utrzymanie w Polsce.

Rzecznik Wojewody Mazowieckiego Ewa Filipowicz przekazała, że do tej pory w całym województwie mazowieckim pracę znalazło 55 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy.

Podkreśliła, że ważne w dniu aktywizacji zawodowej w jednym miejscu na uchodźców oczekują nie tylko przedstawiciele pracodawców, ale także urzędu wojewódzkiego, którzy pomagają w legalizacji pobytu uciekinierów wojennych w Polsce oraz pracownicy i wolontariusze organizacji pozarządowych świadczący pomoc Ukraińcom.

Czytaj też:

Wspólne Warszawskie Lato dla dzieci z Ukrainy. Są jeszcze miejsca

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone