SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Matka porwanego Ibrahima wyjechała do Belgii, by szukać syna

Poszukiwania 10-letniego Ibrahima/fot. Polska Policja

Matka uprowadzonego 10-letniego Ibrahima w poniedziałek w nocy dotarła do Antwerpii, gdzie prawdopodobnie jest jej syn. Prokuratura Rejonowa w Gdyni będzie ustalać sytuację prawną dziecka. Na razie ma wyrok belgijskiego sądu przekazany śledczym przez matkę chłopca.

Nic nie wiem, o rewelacjach podawanych przez belgijskie media – powiedziała w poniedziałek wieczorem mama uprowadzonego Ibrahima, pani Karolina. – Skoro ojciec miał informację, że złamałam prawo, to czemu mnie pobił i siłą odebrał dziecko? Przecież to nielogiczne – dodała.

Przez cały czas jesteśmy w kontakcie z oficerami Komendy Głównej Policji w Warszawie i komendy wojewódzkiej w Gdańsku. Z mediów społecznościowych i od Polaków z Belgii wiemy, że wnuczek był widziany na spacerze w Antwerpii. Z tego wynika, że ojciec nie specjalnie się ukrywa – powiedział dziadek chłopca pan Kazimierz.

Według matki dziecka, po prawomocnym wyroku potwierdzającym jej opiekę rodzicielską z lipca 2018 r., wróciła z synem do Polski. Jej zdaniem, w ostatnim czasie ojciec w ogóle nie miał z 10-letnim Ibrahimem kontaktu.

Prokuratura Rejonowa w Gdyni, która prowadzi śledztwo ws. uprowadzenia chłopca, będzie ustalać sytuację prawną dziecka.

Matka złamała prawo?

W poniedziałek Polsat News podał, że według prokuratury w Antwerpii to matka 10-letniego Ibrahima złamała prawo, wywożąc go do Polski. – Belgijski sąd rodzinny w październiku 2018 r. wydał wyrok, na mocy którego dziecko miało zostać w Belgii z ojcem, a nie z matką w Polsce – poinformowała stacja telewizyjna.

Belgijska prokuratura dodała, że informacja o tym, że ojciec dziecka jest pozbawiony władzy rodzicielskiej „nie jest prawdziwa” – dodano w materiale Polsat News.

Wystąpię we wtorek do belgijskiego ministra sprawiedliwości o informacje, co w tej sprawie działo się w tym kraju – powiedział w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, odnosząc się do doniesień.

Porwany Ibrahim poszukiwany przez policję. Uruchomiono Child Alert

Wszystko wskazuje na to, że mojego syna nie ma już w Polsce – powiedziała w poniedziałek matka 10-letniego Ibrahima, uprowadzonego przez ojca w niedzielę w Gdyni. Dodała, że miała kontakt z synem po porwaniu. Służby w ramach poszukiwań chłopca uruchomiły system Child Alert.

Ibrahim został uprowadzony w niedzielę około 21.00 na ulicy Ledóchowskiego na gdyńskim Obłużu. Porywaczem jest jego ojciec, pozbawiony praw rodzicielskich, obywatel Maroka – Azeddine Oudriss. Mężczyzna może być niebezpieczny. Policja apeluje o kontakt do wszystkich, którzy mają jakieś informacje na temat porwania.

Matka dziecka powiedziała dziennikarzom na komisariacie w Gdyni, że policjanci od godziny 21.00 w niedzielę „nie zrobili nic” oraz że informacji na temat uprowadzenia dziecka rano nie miała też belgijska policja. Według niej właśnie do Belgii mógł udać się mężczyzna z dzieckiem.

Mogą być za granicą

W jej przekonaniu mężczyzna z dzieckiem jest prawdopodobnie poza granicami kraju. – Zaczęły docierać do mnie różne, różne informacje i wszystko wskazuje na to, że go w Polsce już go nie ma – dodała.

Zaznaczyła, że rozmawiała z synem już po tym, gdy został uprowadzony. – On jest bardzo spokojny, podejrzewam, że on (ojciec – red.) podał mu jakieś leki uspokajające – dodała.

We wcześniejszej rozmowie z Polsat News kobieta relacjonowała, że jej były partner zaatakował ją, gdy w niedzielę wieczorem wracała do domu po imprezie urodzinowej Ibrahima. Mężczyzna miał ją pobić na oczach chłopca, a następnie zaciągnąć go do samochodu. – Moje dziecko strasznie krzyczało: mamo pomóż mi, pomóż – powiedziała.

Jak wyjaśniła, mężczyzna przekazał dziecko kierowcy o długich blond włosach – nie była jednak w stanie określić czy była to kobieta, czy mężczyzna. Nie poznała też marki samochodu, wie, że było to srebrne kombi o początku rejestracji „WN”. Jej zdaniem mogło być wynajęte.

Reakcja policjantów

Zadzwoniłam na numer 112. Policja przyjechała po ok. 25 minut. Tam zupełnie nikt nie był zainteresowany tym, co się stało – podkreśliła pani Karolina. Kobieta przyznała, że ma żal do policjantów, którzy jej zdaniem byli cyniczni, a nawet bezczelni. Jak zapewniła, mówiła im, że mężczyzna, który ma obywatelstwo marokańskie, będzie chciał wywieźć dziecko za granicę.

Według kobiety jednym z możliwych kierunków mężczyzny jest Belgia. Tam, w Antwerpii urodził się 10-latek. Chłopiec ma jedynie obywatelstwo polskie, a tylko pani Karolina jest jego prawnym opiekunem. Porywacz także nie ma belgijskiego obywatelstwa. Według matki dziecka mężczyzna miał w Belgii problemy z prawem, był skazywany m.in. za pobicia.

Pani Karolina zaznaczyła, że do próby porwania jej dziecka doszło już wcześniej, 4 marca 2019 roku. W ramach zajęć szkolnych w każdy poniedziałek Ibrahim z pozostałymi uczniami jeździł na basen mikrobusem. Stamtąd ojciec miał próbować go uprowadzić. Zapobiegł temu, jak miał wykazać wtedy monitoring, kierowca. Od tamtego czasu chłopiec jest pod opieką psychologa.

Child Alert

Następnie na komisariacie na Oksywiu w Gdyni dowiedziała się, że miesiąc wcześniej jej były partner zgłosił się do policjantów z żądaniem, aby policja odebrała matce dziecko. – Policjanci mu wytłumaczyli, że od tego jest sąd. Nigdy się do polskiego sądu nie zgłosił, więc takich dokumentów nie ma – wskazała.

Według kobiety strona belgijska „nie mogła wyjść z zdziwienia”, że mężczyzna został wtedy z komisariatu wypuszczony. Do września 2019 roku – powiedziała – miał on zakaz opuszczania Belgii. Podkreśliła przy tym, że nikt jej o tym zdarzeniu nie poinformował.

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka zapewniał w poniedziałek, że policja działania związane z zaginięciem chłopca podjęła niezwłocznie. Rano uruchomiła natomiast Child Alert – system wsparcia poszukiwań, umożliwiający rozpowszechnienie wizerunku chłopca w mediach. Według rzecznika KGP funkcjonariusze współpracują w tej sprawie także z policjantami za granicą.

Czytaj też:

Przełom w poszukiwaniach 46-latka. Trafi do więzienia na 23 lata

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone