SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ursynów. Znalazła w walizce gekona. Przebył w niej 2,5 tys. kilometrów

fot. Straż Miejska

Po powrocie z Hiszpanii mieszkanka Ursynowa znalazła w walizce małego gekona. Zawiozła go do straży miejskiej skąd trafił do bezpiecznego schronienia przy stołecznym zoo – poinformowała w czwartek Straż Miejska.

Mieszkanka jednego z bloków na Kabatach nieświadomie zafundowała daleką podróż pewnemu gekonowi, który ukrył się w jej bagażu. Mierzący 2,5 cm długości zwierzak pokonał trasę 2,5 tys. kilometrów, a więc 100 mln razy dłuższą niż mierzy jego ciało. Dzięki strażnikom miejskim z Ekopatrolu gekon trafił do ogrodu zoologicznego.

Kobieta, która znalazła maleńkiego gekona w zakamarkach swojej walizki postanowiła uratować mu życie. Włożyła go do słoika, dorzuciła kilka roślin i ruszyła na Wolę, do siedziby miejskich strażników. Ci przewieźli małego podróżnika do Centrum CITES na terenie Warszawskiego ZOO.

Gekony

Gekony są gadami o najbardziej prymitywnej wśród jaszczurek budowie. Są popularnymi wśród terrarystów zwierzętami domowymi. Najliczniej występują w strefie zwrotnikowej i podzwrotnikowej. Żyją w lasach, stepach, na sawannach, terenach pustynnych i skalistych, a niektóre w pobliżu siedzib ludzkich.

Gekony dzielą się na nocne (mają pionowe źrenice) i dzienne (mają okrągłe źrenice). Mają zdolność odrzucania ogona, co ratuje im często życie. Oderwany, poruszający się ogon przypomina wijącą się gąsienicę, dzięki czemu odwraca uwagę napastnika, a gekon w tym czasie zdoła umknąć i ukryć się. Utracona przez zwierzę część ciała jest regenerowana, jednak nigdy już nie jest podobna do pierwowzoru. Charakterystyczną cechą gatunków nadrzewnych jest zdolność przylegania do powierzchni.

Czytaj też: W Warszawie rusza pierwszy telefon zaufania dla mężczyzn

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone