SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Ursynów. Licealiści zaprojektowali aparat badający poziom CO2

fot. Flickr

Urządzenie badające poziom dwutlenku węgla w salach lekcyjnych zaprojektowali i wykonali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha na warszawskim Ursynowie. Ich praca została wyróżniona w konkursie dla stołecznych szkół „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020”.

Siedmiu uczniów klasy matematyczno-fizycznej w ursynowskim liceum pracowało pod opieką nauczyciela fizyki Zbigniewa Rymarczyka i przy wsparciu ekspertów z Politechniki Warszawskiej. Urządzenie jest wyposażone w czujniki, które mierzą zawartość dwutlenku węgla w powietrzu i sygnalizują dźwiękiem, kiedy jest on zbyt wysoki.

Tania i prosta

Technologia jest tania i prosta w wykonaniu oraz obsłudze. Posiada diody sygnalizujące poziom dwutlenku węgla w sali. Zielony, kiedy jest odpowiedni, żółty, kiedy jest podwyższony i czerwony, kiedy jest zbyt wysoki. Kiedy jest zbyt wysoki pojawia się sygnał dźwiękowy i nauczyciel wtedy wie, że to jest moment, żeby wywietrzyć salę – wytłumaczył nauczyciel.

Dodał, że urządzenie jest prototypem. Uczniowie pracują nad wyposażeniem go w czujniki temperatury.

Licealiści wyjaśnili, że podczas przeprowadzania eksperymentów w zamkniętych salach lekcyjnych po około 20 minutach stężenie dwutlenku węgla w powietrzu było zbyt wysokie; powodowało to senność oraz niską koncentrację uczniów.

Dumni nauczyciele

Otwarcie okien rozwiązuje problem, jednak łączy się to z utratą ciepła. Należy wyczuć odpowiedni moment, żeby stracić jak najmniej energii cieplnej. Urządzenie wskazuje precyzyjnie, kiedy należy otworzyć okno i kiedy je można wreszcie zamknąć. Szkoły potrzebują przyjaznych środowisku technologii, na tym polu jest wiele do zrobienia – powiedzieli licealiści.

Dyrektor szkoły Anna Jurek nie kryła dumy z pracy uczniów. – Są dopiero w drugiej klasie liceum, a już byli w stanie wykorzystać swoje talenty i ciekawość, i stworzyć tak pożyteczne urządzenie. To oznacza, że pod odpowiednią opieką nawet w tym wieku można dokonywać rzeczy wielkich – podkreśliła.

Dzieło ursynowskich licealistów zostało zakwalifikowane do finału konkursu w ramach programu dla stołecznych szkół „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020”.

Czytaj też:

Antysmogowy chodnik w Warszawie zdał egzamin, powstaną kolejne

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone