SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Uroczystości upamiętniające Bitwę Warszawską. Msza w świątyni na Kamionku

fot. Adrian Grycuk / Wikimedia Commons [CC BY SA 3.0]

W kościele Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku rozpoczęły się uroczystości upamiętniające Bitwę Warszawską. W świątyni – votum wdzięczności za Cud nad Wisłą biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński odprawił mszę świętą.

W homilii biskup Kamiński zwrócił uwagę na aktualność przesłania z listu polskich biskupów z roku 1920, do całego świata. – Bolszewizm jest żywym wcieleniem się i ujawnieniem na ziemi ducha antychrysta, nie o pieniądze was prosim bracia, nie o animunicję, nie o wojsko, my nie wojny pragniemy, jeno pokoju, prosim was dzisiaj o szturm do Boga o modlitwę za Polskę, modlitwa niech ocuci sumienie narodów, bo sumienie to w Europie zamarło – cytował list biskupów.

Biskup Kamiński zwracał uwagę na modlitewną mobilizację w Polsce o odzyskanie niepodległości, co przyczyniło się do zwycięstwa.

Na przedpolach Warszawy 14 sierpnia rozpoczęła się bitwa, w której zginął ksiądz Ignacy Skorupko. – Jak mówią znawcy, ten moment stanowił odwrót bitwy pod Ossowem, od tej chwili machina wojenna ruszyła wstecz – mówił biskup Kamiński.

W kościele Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku 13 sierpnia 1920 roku ksiądz Ignacy Skorupka odprawił mszę świętą i spowiadał żołnierzy 236. pułku piechoty, którego był kapelanem. Następnego dnia zginął w walkach pod Ossowem.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone