SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Upał na Mazowszu. W tym tygodniu możliwy alert trzeciego stopnia

Jeziorko Czerniakowskie w Warszawie/fot. RDC

W tym tygodniu możliwy trzeci stopień ostrzeżenia przed upałami. Wysokie temperatury nie odpuszczają – przekraczają 30 stopni Celsjusza. Na Mazowszu od soboty obowiązuje alert drugiego stopnia – ma się on utrzymać do piątkowego wieczora.

W najbliższych dniach utrzyma się upalna pogoda – informuje Magdalena Muszyńska-Karbowska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Najcieplej będzie w czwartek i piątek, temperatura maksymalna wzrośnie wtedy do 34 stopni. Temperatura minimalna również będzie wysoka, bo od 18 do 20 stopni – wskazuje.

W piątek nad Mazowsze wrócą burze – dodaje synoptyk. – A na weekend przyjdzie ochłodzenie i temperatura maksymalna wyniesie wtedy od 23 do 26 stopni – mówi.

W czwartek i piątek możliwe jest ostrzeżenie 3. stopnia, czyli temperatury powyżej 34 stopni Celsjusza. Teraz jednak na Mazowszu obowiązuje alert drugiego stopnia.

Jak przetrwać upał?

Przy takiej pogodzie bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Zgodnie z normami żywienia dla populacji Polski mężczyźni powinni pić około 2,5 litrów płynów dziennie, a kobiety 2 litry. Jednak przy tak wysokiej temperaturze należy pić jeszcze więcej. Lekarze rekomendują nawet 4 litry wody dziennie.

Podczas upałów powinniśmy ograniczyć ekspozycję na słońce. – Jeśli jednak musimy przebywać na terenie otwartym, zabezpieczmy się odpowiednim ubiorem. Pamiętajmy przede wszystkim o czapce, ale ważne jest również to, żebyśmy użyli kremu, który ma filtry, np. UVA i UVB – tłumaczy Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Także noc będzie ciepła. Ważne jest więc, by zadbać o odpowiedni sen w takich warunkach.

Nie wszystkie pomieszczenia w domu nam go zapewnią – zaznacza rzecznik IMGW. – Jeżeli temperatura w nocy nie spada poniżej 18 stopni Celsjusza, wówczas nasz organizm zdecydowanie słabiej się regeneruje. Dlatego wybierajmy pomieszczenie, które jest najchłodniejsze w naszym domu i tam starajmy się spędzić noc – wyjaśnia.

Dobrym sposobem jest też powieszenie w oknach wilgotnych prześcieradeł. Powietrze wpadające do pokoju w ten sposób się ochłodzi.

Jak zadbać o zwierzęta?

W czasie wysokich temperatur zadbajmy o zwierzęta. Inspektorzy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przypominają, by zapewnić im stały dostęp do wody i cienia, zwłaszcza w kojcach – mówi prezes węgrowskiego oddziału Jadwiga Adamczuk.

Jeżeli tam nie ma zadaszenia, żebyście Państwo coś takiego zrobili, żeby piesek miał troszeczkę cienia, bo te zwierzęta też odczuwają pragnienie, odczuwają upały. Notujemy przypadki, że nawet pies może dostać udaru od nasłonecznienia – tłumaczy Jadwiga Adamczuk.

Pamiętajmy o tym, by podawać zwierzętom wodę do picia – apeluje. – Pies powinien mieć obok budy dostęp do wody 24 godziny na dobę. Tak jak człowiek potrzebuje ugasić pragnienie, tak pies również. Tym bardziej, że pies się nie poci – wyjaśnia.

TOZ apeluje też, by nie wychodzić z psami na spacery w największy upał. – Bardzo Państwa uczulam na to, by nie spacerować w największe upały z pieskami, ponieważ Państwo macie obuwie, a piesek nie. Dochodzi do takich sytuacji, że te opuszki u pieska są po prostu spalone – zaznacza Adamczuk.

Na spacer najlepiej wybrać się wcześnie rano lub późnym wieczorem. Warto też pamiętać o zamknięciu lub zabezpieczeniu okien przed wyjściem z domu – zdarzają się przypadki, gdy koty lub psy klinują się w uchylonych oknach.

Lipiec cieplejszy

A jaka będzie reszta wakacji? Dla tych, którzy lubią się wygrzewać w palących promieniach słońca, lipiec będzie idealnym miesiącem urlopowym. Osoby, które wolą trochę bardziej umiarkowane temperatury powinny zaplanować wakacyjny wypoczynek na sierpień – radzi Grzegorz Walijewski z IMGW.

Jak wynika z eksperymentalnej prognozy długoterminowej w lipcu w całym kraju temperatury będą powyżej normy, to znaczy, że będzie naprawdę upalnie – mówi rzecznik prasowy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wyjaśnia, że normę pogodową określa się na podstawie temperatur notowanych w ostatnich 30 latach. A ostatnie 30 lat należało do najcieplejszych od czasu pomiarów temperatur w Polsce. – Zatem możemy się spodziewać fal upałów z wartościami przekraczającymi 30 stopni Celsjusza – wyjaśnia.

Podkreśla, że nie oznacza to, iż nie pojawia się również dni chłodniejsze. Choć opady będą w normie, czyli podobne do tych z ubiegłych lat, to jednak będą się one wiązały z gwałtownymi burzami.

W sierpniu aura pozwoli odpocząć od wysokich temperatur, choć nie wszędzie. Na całej północy i częściowo w centrum temperatura będzie nie będzie odbiegała od 30-letniej normy. Za to zdecydowanie cieplej ma być na południu kraju. Tam podobnie, jak w lipcu należy spodziewać się upałów niejednokrotnie przekraczających 30 st. C.

Wartość sumy opadów w sierpniu również, w normie. Trzeba pamiętać, że lipiec i sierpień, to miesiące, w których sumy opadów są najwyższe. Dni z opadem będzie około szesnastu w lipcu i sierpniu. Częściej będą się pojawiały opady burzowe. Dlatego warto śledzić na stronach IMGW ostrzeżenia burzowe – powiedział Walijewski.

Czytaj też:

Upały na Mazowszu. Pytamy dietetyka, jak się odżywiać

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone