SŁUCHAJ ONLINE
MENU

UOKiK: Inspekcja Handlowa zakwestionowała 26,7 proc. zabawek

zdjęcie ilustracyjne/fot. pixabay

Inspektorzy Inspekcji Handlowej przebadali w zeszłym roku 2636 zabawek, z których zakwestionowali 703 (26,7 proc.). Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło spraw formalnych – poinformował w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak informuje UOKiK, brakowało informacji o producencie czy ostrzeżeniach, instrukcji użytkowania lub znaku CE. Urząd przypomina, że zamieszczając znak CE producent potwierdza, że jego zabawka spełnia wymagania określone w przepisach europejskich.

Bezpieczeństwo najmłodszych konsumentów jest dla nas priorytetem. Zabawki kontrolujemy przez cały rok – czynności te wykonują inspektorzy Inspekcji Handlowej oraz pracownicy laboratoriów UOKiK. Co roku oceniamy jakość i bezpieczeństwo kilku tysięcy zabawek – powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Co trzecia zabawka do usunięcia z rynku

W 2019 r. pracownicy laboratoriów przebadali 517 zabawek, z czego w 181 stwierdzili niezgodności (35 proc. badanych w laboratorium zabawek). Najczęściej odpadały z nich małe części, które dziecko łatwo mogłoby połknąć; w maskotkach pękały szwy i w związku z tym wystawało wypełnienie.

Pracownicy laboratorium weryfikują również zawartość ftalanów w plastikowych zabawkach, występowanie alergenów czy węglowodorów aromatycznych.

Co trzecia zabawka poddawana badaniom w laboratoriach UOKiK jest przez nas kwalifikowana do usunięcia z rynku. Bądźmy zatem ostrożni i weryfikujmy bezpieczeństwo zabawek przed ich zakupem zdając się na rozsądek, nie zaś reklamę czy nalegania ze strony nieświadomego zagrożeń dziecka. Jako dorośli jesteśmy przecież odpowiedzialni właśnie za najmłodszych, kochanych przez nas, konsumentów – podkreślił Chróstny.

Czytaj też: Dzień Dziecka. Co dla najmłodszych przygotowali rodzice?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone