SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Pierwsza podróż muzyków Filharmonii Narodowej za ocean. Dziś pokaz „Amerykańskiego tournée”

Dziś o 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej odbędzie się specjalny pokaz filmu „Amerykańskie tournée”, będącego rejestracją pierwszego w historii wyjazdu Orkiestry Filharmonii Narodowej za ocean. Autorem zdjęć jest jeden z dwóch dyrygentów podczas tego tournée, Stanisław Wisłocki.

W 1961 roku Orkiestra FN wraz z Maestro Witoldem Rowickim i Maestro Stanisławem Wisłockim oraz solistkami Wandą Wiłkomirską i Reginą Smendzianką, na zaproszenie legendarnego amerykańskiego impresaria Sola Huroka, wyruszyła na trasę koncertową do Kanady i USA. Tournée to sfilmował na taśmie 16 mm Stanisław Wisłocki, zafascynowany nowinkami technicznymi dyrygent – negatyw odnaleziono w zbiorach zmarłego w 1998 roku artysty.

Od poniedziałku, w serwisach kulturalnych po godzinie 10 i 16 na antenie Radia dla Ciebie emitowaliśmy fragmenty wspomnień uczestników tej historii oraz ich bliskich. To m.in. siostrzeniec Stanisława Wisłockiego i prezes RDC Tadeusz Deszkiewicz, córka drugiego z dyrygentów Magdalena Krysztofowicz, waltornista i uczestnik wyprawy Ireneusz Palczewski, czy wnuk skrzypka Mieczysława Bialica – Arkadiusz Bialic.

Tadeusz Deszkiewicz

Po latach starań, zniszczone negatywy, zmieniły się w pełnowymiarowy dokument. Czasem poruszający, czasem zaskakujący, a na pewno o wielkiej wartości historycznej – opowiada Tadeusz Deszkiewicz – prezes Radia Dla Ciebie, prywatnie siostrzeniec słynnego Stanisława Wisłockiego.

Stefan Kamasa

Wielka przygoda rozpoczęła się już w samolocie – mówi jeden z uczestników wyprawy, altowiolista Stefan Kamasa.

Ireneusz Palczewski

Co z całej trasy najbardziej zapadło w pamięć i czy w koncertowym pędzie była choć chwila, by zachłysnąć się Zachodem? Opowiedział o tym jeden z uczestników wyprawy, waltornista Ireneusz Palczewski.

Marek Sewen

Z Nowego Jorku trasa wiodła przez Princeton, Baltimore, Chicago, czy Detroit. Muzycy odwiedzili też Waszyngton, gdzie doszło do nietypowego wydarzenia. Opowiedział o tym jeden z uczestników historycznego tournee, Marek Sewen.

Magdalena Krzysztofowicz

Dla najbliższych, jak córka drugiego z dyrygentów Magdalena Krzysztofowicz – to jak powrót do przeszłości. Szansa, na zobaczenie tego, co znają tylko z opowieści.

Arkadiusz Bialic

Jak wspomina Arkadiusz Bialic – wnuk skrzypka Mieczysława Bialica – dziadek co prawda z tournee z 1961 roku do Polski wrócił, ale już z kolejnego nie. Dla jego najbliższych film, którego dziś premiera w Filharmonii Narodowej, jest ważnym elementem odkrywania rodzinnej historii – przyznaje.

Pokaz filmu objęty jest Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Organizatorzy pokazu

Kraków Film Klaster
Polskie Radio „Radio dla Ciebie”
Filharmonia Narodowa

Poniedziałkową galę w Filharmonii Narodowej wsparli:

Polska Spółka Gazownictwa, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie / Warsaw Stock Exchange, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Fundacja ORLEN, Miasto Stołeczne Warszawa

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone