SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Umowa na projekt rewitalizacji budynku dawnej Fabryki Broni „Łucznik”

fot. Ken Teegardin/flickt CC-BY-SA 2.0

W budynku dawnej Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu powstanie nowoczesne centrum biurowo-usługowe. W środę Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała umowę z wykonawcą projektu przebudowy i rewitalizacji tego obiektu.

Wykonaniem dokumentacji projektowej oraz kosztorysu i uzyskaniem niezbędnych pozwoleń na budowę zajmie się firma Pas Projekt z Nadarzyna. Wartość umowy to 1,38 mln zł netto. Zakończenie prac projektowych przewidziane jest na II półrocze 2020 r.

Koncepcja 

Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Dariusz Śliwowski powiedział, że od momentu ogłoszenia planu rewitalizacji dawnej Fabryki Broni m.in. powstała koncepcja architektoniczna i program funkcjonalno-użytkowy inwestycji. – Koncepcja – zgodnie z naszym założeniem – uwzględnia i zachowuje historyczny charakter miejsca, ale jednocześnie odpowiada aktualnym trendom architektonicznym – zaznaczył Śliwowski.

W zmodernizowanym budynku powstanie ponad 14 tys. m kw. powierzchni biurowej i prawie 4 tys. m kw. powierzchni handlowo-usługowej oraz dwa dziedzińce użytkowe o powierzchni 1800 m kw. każdy. Po rewitalizacji budynku jego łączna powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 20 tys. m kw. Zdaniem specjalistów z ARP pozwoli to na stworzenie w tym miejscu 2 tys. stanowisk pracy w firmach sektora nowoczesnych usług biznesowych.

Zgodnie z planami ARP w 2020 r. ma być wyłoniony generalny wykonawca robót budowlanych. Zakończenie inwestycji planowane jest na pierwszy kwartał 2022 r.

Budynek z początku XX wieku 

Budynek główny Fabryki Broni w Radomiu wybudowano w 1925 roku. Obok niego powstały także budynki: kotłowni i polerowni, obróbki łoza, strzelnica, studnia artezyjska, wieża ciśnień, domy robotnicze, dom majstrów, dom urzędniczy, łaźnia i magazyn objętościowy. W 1927 r. fabryka zakończyła budowę większości obiektów.

Od 2014 r. „Łucznik” funkcjonuje w nowej siedzibie, wybudowanej i wyposażonej za ponad 100 mln zł. Pofabryczne obiekty przy ul. Przemysłowej w Radomiu stoją puste. Kilkakrotnie próbowano je sprzedać. Na przetargi nie wpływały jednak oferty.

Rewitalizacja budynku „Łucznika” w Radomiu jest elementem realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu Programu „Fabryka”. W ramach podjętych działań powstają nowoczesne biurowce dla centrów usług biznesowych. Program został zainaugurowany w czerwcu 2018 r. w Radomiu. Do tej pory przystąpiły do niego także Elbląg, Zamość, Mielec i Stalowa Wola.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone