SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ulubione książki Boba Dylana w Radiu dla Ciebie. Na liście Polak

Młody Bob Dylan w bibliotece / fot. radicalreads.com

Wielu Amerykanów, paru Francuzów, Rosjan i… Polak. Lista ulubionych książek noblisty i muzyka, Boba Dylana, może zaskoczyć. W audycji RadioCzuły u Tomasza Brzozowskiego opowie o tym dyrektor muzyczny Radia dla Ciebie Roman Rogowiecki. Zapraszamy dziś, po 20.

Bob Dylan, a raczej Robert Allen Zimmerman urodził się 24 maja 1941 w Duluth w Minessocie w USA. To amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z roku 2016.

Dylan jest jedną z najważniejszych postaci muzyki popularnej ostatnich pięciu dekad. Swój indywidualny styl oparł na wielu gatunkach muzycznych, od tradycyjnego amerykańskiego folku i country bluesa poprzez country do muzyki gospel, rock and rolla, rockabilly, czy angielskiej, szkockiej i irlandzkiej muzyki folkowej, a także jazzu i swingu. Występuje z gitarą akustyczną, elektryczną, keyboardem i harmonijką ustną.

Wczesne utwory Boba Dylana zawierające komentarze społeczne, polityczne, filozoficzne i odwołujące się do literatury, ignorowały istniejące konwencje muzyki pop, wpisując się w nurt ówczesnej kontrkultury.

Twórca piosenek uznawanych za hymny pokolenia: Blowin’ in the Wind, Like a Rolling Stone i protest songów: The Times They Are a-Changin’, czy Hurricane.

Jego twórczość była nagradzana statuetkami Grammy, Oscarem, Złotym Globem, Nagrodą Pulitzera oraz Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. W 2009 r. otrzymał amerykański Narodowy Medal Sztuki, a w 2012 – Prezydencki Medal Wolności.

Jutro w radiu RDC po godz 22 będę gościem Tomasza Brzozowskiego w programie o ulubionych książkach noblisty Boba Dylana….

Opublikowany przez Romana Rogowieckiego Piątek, 29 stycznia 2021

W grudniu 2020 roku magazyn Far Out opublikował listę 40 ulubionych książek artysty. Takie zestawienia pojawiały się już także wcześniej na portalach Pinerest, czy radicalreads.com. Wsród ulubionych pozycji jest „Moby Dick” Hermana Melville’a, „Odyseja” Homera, czy „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja. Jest też książka polskiego autora…

Opowie o tym Roman Rogowiecki w audycji RadioCzuły, tuż po godzinie 22.

Czytaj też: „Jezioro” Juliusza Wirskiego. Słuchowisko już dziś w RDC!

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone